Yalınlığın gelecekteki sınırları

Yalın üretim teknikleri son 50 yıldır üretim faaliyetlerinde her gün yeni bir devrim yaratıyor.

10.10.2014 23:03:250
Paylaş Tweet Paylaş
Yalınlığın gelecekteki sınırları


Havayolları
100 milyon dolar veya daha değerli uçaklar kapılarda atıl bekler. Uçuşlar arasındaki duruş süreleri genellikle yüzde 30’un üzerindedir. Yalın teknikler sayesinde, ye-
ni bir aktarma sistemi aracılığıyla saatler dakikalara düşürülebilir. Stephen J. Doig, Adam Howard, ve Ronald C. Ritter, “Havayolu faaliyetlerinde gizli kalmış değer," McKinsey Quarterly, Kasım 2003, mckinsey.com.

Restoranlar
Yalın teknikler daima bir yandan ürün ve hizmet kalitesinin artırılmasının diğer yandan da atık ve işçilik maliyetlerinin azaltılmasının peşinde koşar. Gıda hizmetleri operatörleri için burada ekstra bir tuzak da bu gibi ilerlemelerin müşteri sadakatiyle bağdaştırılmasında yatar. John R. McPherson ve Adrian V. Mitchell, “Yalın kuzen," McKinsey Quarterly, Şubat 2005, mckinsey.com.

Varlık yönetimi
Enerji şirketleri elektrik talebindeki oynaklıklarla esnek ve maliyet etkini bir yoldan başa çıkabilmek için “geçici" santrallerden faydalanır. Benzer şekilde arka ofis ortamlarının çoğundaki yöneticiler de işlemleri ve faaliyetleri kendi çeşitliliklerine göre organize ederek ve sonra farklı olanları ana yüke veya geçici ekiplere havale ederek kendilerini çok daha esnek kılabilir ve atık miktarını azaltabilirler. Dan Devroye ve Andy Eichfeld, “Arka-ofis hizmetlerindeki talep çeşitliliğini azaltma," McKinsey Quarterly, Eylül 2009, mckinsey.com.

Yeni ufuklar
Bu örneklerden de anlaşılabieceği üzere yalınlık nadiren durağandır. Aslında üst düzey yöneticilerin yalınlık anlayışları evrimleşmeye devam ettikçe biz onun dünyanın dört bir yanındaki hizmet ortamlarına daha fazla nüfuz etmesini bekliyoruz.

Sadece son birkaç yılda bile yalınlığın Hindistan’da ipotekli ev kredilerinin takibinde, Kolombiyalı emeklilik fonlarının müşteri deneyimlerinin iyileştirilmesinde, İsveç’te politik iltica taleplerinin daha iyi ve daha hızlı işlenmesinde ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde şirket hizmetlerinin modernize edilmesinde nasıl başarılı bir şekilde uygulandığına şahit olduk.(1)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz