Yalınlığın gelecekteki sınırları

Yalın üretim teknikleri son 50 yıldır üretim faaliyetlerinde her gün yeni bir devrim yaratıyor.

10.10.2014 23:03:250
Paylaş Tweet Paylaş
Yalınlığın gelecekteki sınırları
Yalın üretim teknikleri son 50 yıldır üretim faaliyetlerinde her gün yeni bir devrim yaratıyor. Teknoloji, psikoloji ve analitiklerde sağlanan ilerlemeler gelecek 50 yılı çok daha heyecan verici kılabilir.
Ewan Duncan ve Ron Ritter

Bundan 50 yıl öncesinde McKinsey Quarterly’nin ilk sayısı matbaada basılırken üst yönetimde hemen herkes üretim faaliyetlerinin mükemmel olduğuna inanıyordu. Henry Ford’un müthiş inovasyonu olan yürüyen montaj bandı aradan geçen 50 yıl boyunca kusursuzlaştırılmış, II. Dünya Savaşı sırasında demokrasinin cephaneliği görevini görmüştü. 1960’ların ortaları itibarıyla da dünyanın dört bir yanında geniş bir endüstriler yelpazesinde büyük ölçekli olarak muazzam etkin bir şekilde çalıştırılıyordu.

Ancak tam da o sıralar Japonya, Nagoya’da Taiichi Ohno ve Toyota’daki mühendis meslektaşları sessiz sedasız bugün bizim yalın üretim olarak bildiğimiz Toyota üretim sistemi dedikleri bir süreci mükemmelleştirmekle meşguldü. Yalın üretim başlangıçta Batı’da en çok sahip olduğu araçlarla tanınıyordu:

Örneğin çetrefilli sorunları bizzat imalatın içinde olan işçilerin çözdüğü kaizen atölye çalışmaları; tam zamanında üretim için geliştirilmiş kanban iş çizelgeleme sistemi ve bir işçi tarafından çekildiğinde üretim hattının durmasına neden olan andon kablosu. Yalın üretimle ilgili bu ilk kavrayış yakın geçmişte evrimleşerek yerini onun altında yatan yönetim disiplinlerinin gücünü de hesaba katan daha zengin bir bakış açısına bıraktı.

Müşterilerin aslında ne istediklerini gerçekten anlayarak ve onlara kendi istediklerini sunarak onları ön planda tutmak, işçilerin tam kapasitede katkıda bulunmalarını sağlamak, çalışmanın daha iyi yollarını bulmak için sürekli araştırmak ve şirketin stratejisiyle hedeflerini organizasyonun her bir hücresine işleyecek şekilde açıkça anlatarak iş hayatına bir anlam katmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz