Yöneticisiz yönetim çok daha başarılı

Yerinden özyönetim… Bahsettiğimiz bir siyaset kavramı değil. Aslında bir yazılımcı olan BRIAN ROBERTSON’un “Holacracy” (Holakrasi) adıyla piyasaya sürdüğü ve bugün başta Zappos olmak üzere 300 kadar global şirkette uygulanmaya çalışılan alternatif bir yönetim şekli. Kısaca yöneticilerin, unvanların olmadığı herkesin kendi kendini yönettiği, rollerine hakim olduğu bir organizasyon yapısı… Peki iş dünyası hiyerarşinin, ağzının içine bakılan bir liderin olmadığı bu yeni sisteme hazır mı? Sistemin mucidi Robertson ile hem bunları hem de teorisine dair tüm eleştirileri konuştuk…

3.09.2015 15:01:340
Paylaş Tweet Paylaş
Yöneticisiz yönetim çok daha başarılı
CEO’nun, müdürün, astüst ilişkisinin, etiketlerin olmadığı herkesin kendi görevi çerçevesinde belirlenmiş yetkileriyle kararları özerk bir şekilde aldığı bir şirket hayal edin… Kulağa nasıl geliyor bilmiyoruz ama biz hayal ederken aslında bir yazılımcı olan Brian Robertson bunu “holacracy” (holakrasi) adıyla teorize edip, Amazon bünyesindeki online ayakkabı ve giyim perakendecisi Zappos’da uygulamaya başlamış bile… Holakrasi özetle; otoritenin dağıtıldığı, örgütlerdeki geleneksel yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarı yaklaşım yerine herkesin rolleri doğrultusunda hem lider hem de takipçi olduğu yeni ve modern bir yönetim sistemi. “Holacrarcy” (Holakrasi) adıyla bir de kitap da yazan Robertson, şirketlere bu yapıya geçişleri için danışmanlık da veriyor. Robertson’la çok tartışılan sistemi üzerine konuştuk... 
* “Holacracy” (holakrasi) tam olarak nedir? 
* Holakrasi, bir organizasyonu yönetmenin farklı bir yolu… Normalde bir organizasyonda düzen ve birlikteliğin sağlanması için hiyerarşi aranır ve bunu da yöneticilerin sağlamasını bekleriz. Holakraside ise bunu sağlamak için farklı mekanizmalar var. Yöneticilerin akışı yönettiği bir sistem yerine tüm takım üyelerinin etkileşime geçip kimin ne yapması gerektiğini düşünüp sonuca bağladığı bir yönetişim sisteminden bahsediyoruz. İnsanların ne yapması gerektiğine karar veren yöneticiler yerine nasıl bir özerkliğiniz olacağını belirleyen bir dizi kural var. Bu kurallar çerçevesinde size mantıklı gelen konularda kendi kararlarınızı verebiliyorsunuz. Esasen “holakrasi”, yönetim hiyerarşisini şirket içindeki alternatif denetim mekanizmalarıyla ikame eden bütüncül bir sistem. 
* Holakrasi presipleriyle hareket eden bir şirketin resmini çizebilir misiniz? 
* Bu prensiple hareket eden bir şirkette yönetici yoktur. Onun yerine herkes kendi görevini bilir ve herkesin birden fazla görevi vardır. Bu rollerin getirdiği yetkiyi ve bu yetkinin sınırlarını bilirler. Bunu daha çok bir mahalle dayanışmasına benzetebiliriz. Bir mahallede herkesin kendisine ait mülkü ve sınırları vardır ve herkes bu sınırlar içerisinde özerkçe hareket eder. Örneğin bizim şirkette benim sözcülük görevim var ve iş arkadaşımın da web sitesi yöneticiliği rolü var. O, web sitesinin denetiminden sorumlu olduğunu biliyor. Ben de holakrasiyi nasıl temsil ettiğim konusunda bir sorumluluğum olduğunu biliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.