Devalüasyon nedir? Devalüasyon durumunda ne olur?

Finansal sözlükte merak edilen terimler arasında 'Devalüasyon nedir? Devalüasyon durumunda ne olur? sorusu da var. İşte yanıtı:

5.06.2020 16:48:000
Paylaş Tweet Paylaş
Devalüasyon nedir? Devalüasyon durumunda ne olur?

Capital Dergisi Finans Editörü Elçin Cirik’in "Devalüasyon nedir? Devalüasyon durumunda ne olur?" sorusuna verdiği yanıt şöyle:

DEVALÜASYON NEDİR?

Devalüasyon, bir ülkenin resmi para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değerinin azaltılmasıdır. "Değer düşmesi" anlamına gelir. Sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün düşürülmesidir.

Devalüasyon ağırlıkla ekonominin dış ticaret dengesinin açık vermesi nedeniyle yapılır. Bir ekonomide toplam ithalat, toplam ihracatın üzerindeyse o ekonomide dış ticaret açığı mevcuttur ve bu durumda devalüasyonla ilgili ülkenin satın alma gücü zayıflatılarak, daha fazla ihracat, daha az ithalat gerçekleşmesi için çalışılır.

DEVALÜASYON DURUMUNDA NE OLUR?

Devalüasyon durumunda o ülkede satın alma gücü zayıflar ve ithal malların fiyatı alım yapacak ülke için artar, ülkenin dış ülkelere ihraç edeceği ürünlerin fiyatı ise düşmüş olur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz