Ankara'nın çöpleri elektriğe dönüştü

ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur sorularımızı yanıtladı.

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Ankara'nın çöpleri elektriğe dönüştü

Ne kadarlık bir yatırımla işe başladınız?
İlk etapta 10-15 milyon dolarlık bir yatırımla başladık. Çöpü depolamak için yeni sahalara ihtiyaç var. Türkiye’de her yıl 750 bin metrekare alana ihtiyaç bulunuyor. Yani her yıl 750-800 bin metrekarelik yeni alanlar bulunmak zorunda. Bu da bu işin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Çöp toplama şeklimizin yurtdışında farklı olması sizin çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?
Çöpler yurtdışında ayrı ayrı poşetleniyor. Ayrı ayrı naklediliyor. Bunun harcaması da yatırımı da tabi daha farklı. Örneğin Houston’da bir değişikliğe gidildi ve artık çöpler karışık toplanıyor. Bu arada bir de çöpü karıştıranlar (toplayıcılar) var. Onlar dönüştürülebilir olan çöpleri topluyor. Bizim toplama şeklimiz bizi olumsuz etkiliyor. Ama çözüm de bulunamıyor bir türlü. Çöpü azaltmak bizim işimiz. Enerji de yan ürün olarak ortaya çıkıyor.

Çöpü nasıl topluyorsunuz, hangi evrelerden geçiyor?
Katı atık alanlarında oluşan depolama gazı patlamaya, kötü koku oluşumuna, iklim değişikliğine neden oluyor. Dolayısıyla bu gazların kontrollü bir şekilde toplanması ve bertaraf edilmesi gerekiyor. Çöp, evlerden toplanıyor. Bize geliyor ve üçe ayrılıyor. Birinci adımda geri dönüşüme gidecek olanlar ayrılıyor. Örneğin plastikler, cam, kağıt gibi atıklar. Bir kısmı mekanik olarak ayrıştırılıyor bir kısmı da elle yani personel tarafından ayıklanıyor. Burada daha sonra geri dönüşüm mekanizması çalışıyor. Ekonomiye hammadde olarak kazandırılmak üzere dönüşüme gönderiliyor.

Sonuçta ne kadarı başka alanlarda değerlendirilebiliyor?
Geriye kalan ikinci grup atıklar, biyobozunur atıklar yani organik atıklar. Organik atıklar da yaş sebze-meyve, odun gibi atıklar. Birinci grup ayrıldıktan sonra ikinci gruba kalanlar tanklara gönderiliyor. Burada bakteriler tarafından yedirilmek suretiyle metan gazına dönüştürülüyor.

İşte buradan enerji üretiliyor. Anaerobik fermantasyon teknolojisiyle bertaraf edilmesi sırasında oluşan metan gazının kullanılmasıyla alternatif enerji üretiliyor. Eğer biz bu işi yapmasak metan gazı çöpün içinde oluşuyor ve atmosfere salındığında çevreye olumsuz etkileri oluyor. Biz bakteriler yoluyla hem elektrik hem de seralara ısı üretiyoruz. Geriye kalan ise gübre oluyor. En son kalan yani üçüncü grup ise artık yakarak ya dagazlaştırılarak yok edilecek kısımdan oluşuyor. Yüzde 15-20’si küle dönüşüyor. En son kalan kısımdan yol inşaatında kullanılabilen bir bölüm de var. Ayrıca, Mamak katı atık alanında 23 milyon ton birikmiş çöp var. Oradan borularla metan gazını çekiyoruz. Böylece patlama riskini ortadan kaldırmış oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.