Büyük tasarruf

Bugün çevreye karşı sorumluluk bilinci taşıyan tüm şirketler, yıllar bazında su tüketimini daha verimli hale getirmenin formülünü arıyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük tasarruf
Sürdürülebilirliğin en önemli ayaklarından biri, doğal kaynakların verimli kullanılması. Bu gerçekle yola çıkan şirketler, su tüketimlerini düşürmenin yollarını arıyor. Kimi tüketilen suyu geri kazanıyor kimi yağmur suyunu topluyor kimi de deniz suyunu arıtıyor. Örneğin Arçelik, 2012’de 110 bin metreküpün üzerinde su tasarrufu sağladı. Sanofi de bir önceki yıla göre su tüketimini yüzde 7 düşürdü. Ayrıca, pek çok şirket bu tasarrufu artırmanın yeni yollarını arıyor. Artık tüm şirketler sürdürülebilir başarının değerine inanıyor. Üretim yaparken kaynakların verimli kullanımına özel bir hassasiyet gösteriyor. Su tasarrufu da son yıllarda şirketlerin üzerinde çok durduğu konuların başında geliyor. Su yönetim politikaları oluşturan şirketler, bir taraftan şirket içi eğitim programlarıyla bu sorumluluk bilincini çalışanlarına aktarırken diğer yandan da tüm süreçlerinde su tasarrufunu önemli bir hedef olarak önlerine koyuyor. Şirketlerin tasarruf karnelerine baktığımızda da yaptıkları proje ve yatırımlarla su tüketimlerini hızla düşürdükleri görülüyor. Örneğin Arçelik, sadece geçtiğimiz yıl toplam 110 bin metreküpün üzerinde su tasarrufu sağladı. Sanofi de bir önceki yıla göre su kullanımını yüzde 7 oranında düşürmeyi başardı. Şirketler, su kullanımlarını daha verimli hale getirerek sadece çevreyi korumuyor, aynı zamanda maliyetlerini düşürüyor, işlerine değer katıyor, toplum nezdinde de itibarları artıyor. Bu nedenle her geçen yıl su konusunda hedefler de daha yükseğe çıkarılıyor. Bugün çevreye karşı sorumluluk bilinci taşıyan tüm şirketler, yıllar bazında su tüketimini daha verimli hale getirmenin formülünü arıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
YENİ HEDEFLER
Arçelik, gerek ürünlerinde gerek üretiminde su verimliliği üzerine birçok çalışma gerçekleştiriyor. Şirketin ürünlerinde gerçekleştirdiği çalışmalara bir örnek de Arçelik Kaktüs bulaşık makinesi. Bu makine, 6 litrelik su tüketimiyle dünyanın en az su tüketen bulaşık makinesi olma özelliğini taşıyor. Arçelik su tasarrufuna yönelik birçok projesinde üniversitelerle de işbirliği içinde çalışıyor. Arçelik Enerji ve Çevre Yöneticisi Fatih Özkadı, “Atık su kirlilik yükü analizi ve karakterizasyonu çalışmalarıyla arıtma performansının iyileştirilmesi, biyolojik arıtma tesisi çıkış sularının ve yağmur sularının geri kazanılarak üretim prosesinde kullanılması, arıtılmış evsel atık suyun ileri arıtımdan geçirilerek geri kazanılması gerçekleştirdiğimiz projeler arasında yer alıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz