Çevreci yatırımlara 100 milyon $ harcayacağız

Akçansa, çimento sektörünün önemli oyuncularından biri.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çevreci yatırımlara 100 milyon $ harcayacağız

Çimento, Türkiye'nin en köklü sektörlerinden biri. Hatta sektör, bu yıl 100'üncü yaşını kutluyor. Türkiye'nin en önemli ağır sanayilerden biri olan çimento sektörü, aynı zamanda en fazla enerji tüketen sanayilerin de başında geliyor. Sektör için atıklardan faydalanmak, emisyonları kontrol altında tutmak ve çevreye duyarlı tesislere yönelmek çok daha hayati... Türkiye'nin lider çimento kuruluşu Akçan sa'nın genel müdürü Hakan Gürdal, işte tam bu noktada model olmak istediklerini belirtiyor. "Sektöründe lider bir kuruluş olarak yaptıklarımızla rekabeti bu alana da taşıyabilmek istiyoruz" diye konuşan Gürdal, şirket üst yönetimi olarak sürdürülebilirlik konusunu şirket DNA'sına sokmayı amaçladıklarını söylüyor. Çevreyi ana kriter olarak almayan bir sanayinin gelecekte de var olamayacağını söyleyen Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal ile Akçansa'nın çevre politikası, sürdürülebilirlik stratejisi ve hedefleri üzerine konuştuk:

Akçansa çevreye duyarlı duruşuyla dikkat çekiyor. 2010 sonunda sürdürülebilirlik raporunuzu açıkladınız. Bu rapor neleri kapsıyor ?
Bizim sürdürülebilirlik stratejimizde 6 temel içeriğimiz var. Bunlardan ilki, iş sağlığı ve iş güvenliği. İşin gerçekleştirilmesi sırasında tüm çalışanları içerecek şekilde, mesleki ve kaza risklerine karşı tüm tedbirleri almak bizim için çok önemli. Diğerleri ise atıkların kaynak olarak kullanımı, yenilenebilir enerji kaynakları, bio-çeşitlilik, sürdürülebilir inşaat çözümleri ve çevre koruma.

Sürdürülebilirlik Akçansa için ne ifade ediyor?
Sürdürülebilirlik, bizim için bir iş yapma biçimi. Yönetimsel anlamda bakıldığında Sürdürülebilirlik Komitesi üst yönetimin tamamını içeriyor. Amacımız yönetimsel olarak herhangi bir iş kararı alırken işin sürdürülebilirlik boyutunun aklımıza gelmesini bir refleks haline getirebilmek. Bu şu anda belirli bir ivme kazandı ama kalıcı bir refleks haline gelebilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var tabii ki.

Sektörünüzde sürdürülebilirlik raporu açıklayan ilk kuruluşsunuz. Diğer şirketlere örnek olacağınızı da düşünüyor musunuz?
Biz kendi sektörümüzde ilkiz. Hatta ağır sanayi olarak daha geniş kapsamlı baktığımızda da çok az şirket var. Bildiğimiz kadarıyla Erdemir'in çalışması var. Açıkçası biz bu anlamda bir örnek olmak istedik. Dünyaya etkisine bakıldığında da zaten başrolde sanayi kuruluşları olmalı. Eğer sanayi kuruluşları sürdürülebilirliği vazgeçilmez politikaları arasına almazsa uzun vadede kalıcılığı zaten mümkün olamaz.

Rapor ne sıklıkla yayınlanacak? Kim tarafından denetlenecek?

2007-2009 dönemini içeren sürdürülebilirlik raporunu 2010 sonunda yayınladık. 2010-2011 yılını kapsayan raporu ise 2012 yılında yayınlayacağız. Bundan sonra düzenli olarak iki yılda bir raporumuzu kamuoyuyla paylaşacağız. Sürdürülebilirlik raporlarını kendiniz de yapabilirsiniz. Ama uluslararası anlamda belirlenmiş birtakım kriterlere uygunluğu açısından da sertifika veren belli otoriteler var.Bizim seçtiğimiz sertifikasyon kuruluşu GRI (Global Reporting Initiative) oldu. Raporun içeriğini, oradaki taahhütleri ve hedeflerini gerçekleştirmek ise tamamen Akçansa'nın sorumluluğunda. Bu anlamda bir denetleyici yok. Ama zaten biz bu raporu paylaşarak otomatik olarak kendimizi tüm kamuoyunun denetimine açmış oluyoruz. Belli hedefleri ortaya koyuyoruz ve iki yılda bir yayınlanacak raporlarımızda da bu hedeflerin ne kadarının gerçekleştirebildiğimizi açıklıyoruz. Böylece kendimizi sorgulanmaya hazır bir hale getiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz