Çevreye sayğılı projelere ilgi artıyor

Önümüzdeki yıllarda “yeşil” konut projelerinin sayısının da artacağı öngörülüyor.

1.05.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çevreye sayğılı projelere ilgi artıyor
Çevreye daha az zarar veren, enerji tasarruflu binalar, artık Türkiye’de de önem kazandı. İnşaat şirketleri geliştirdikleri yeni projelerde çevreci özellikleri ön plana çıkarmaya başladı. Kimi projede standart konutlara oranla yüzde 40’lara varan tasarrufun sağlandığı çevreci inşaatlar, bina ömrü boyunca kullanıcılarına da tüketim avantajı sunuyor. Türkiye’deki projelerin pek çoğu literatürel anlamda “yeşil bina” kategorisine girmese de en azından ısı yalıtımı, su tasarrufu gibi özelliklerle çevreci özellikler taşıyor. Aydınlı Grup’un Esenyurt’taki Solarkent’i, Varyap’ın Alaşehir’deki Varyap Meridian projesi, Tekfen’in Levent Loft’u, TOKİ’nin Kayabaşı konutları son dönemin çevreye saygılı yapılara arasında yer alıyor.

PRO­PA İN­ŞA­AT’IN 2 PRO­JE­Sİ VAR
Firma, Sarıyer Park ve Kartal’daki Aura Deluxe Residence projelerinde çevreye saygılı uygulamalar üretiyor. Yapılarda vitrifiye ürünleri arasından su tasarruf özelliğinde ürünler seçiliyor. Atık sular arıtılarak ve yağmur suyu toplanarak bahçe sulamasında kullanılıyor. Kontrol sistemli rezervuarlar, armatürler vb. ile ortalama yüzde 50-55 oranında su tasarrufu gerçekleşiyor. Aura’da pay ölçer sistemli merkezi ısıtma ve soğutma imkanı sağlanıyor. Sarıyer Park’ta, güneş ışığından optimum fayda sağlamak ve aydınlık mekânlar yaratmak için geniş camlar ve yerden tavana kadar camlı kapılar kullanılıyor.

TO­Kİ’NİN GÜ­NEŞ PİL­Lİ EV­LE­Rİ
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından geçen yıl düzenlenen “Konut Tasarımı Ulusal Mimari Fikir Proje Yarışması”nda dereceye giren çalışmalar uygulamaya sokuluyor. Engelsiz yaşam ve yeşil çevreyi ön plana çıkaran ödüllü proje, ilk olarak TOKİ’nin İstanbul Kayabaşı’nda yaptığı 840 konutta hayata geçiriliyor. Öte yandan, Ankara Yapracık’ta 9.224 konut ile Elazığ Zafran’da yapılan 1.730 konutta sıcak su için çatılara yerleştirilen güneş enerji panellerinden yararlanılması planlanıyor. Kayabaşı’nda uygulamaya sokulan projede çatılara güneş pilleri yerleştiriliyor ve buradan elde edilen elektrik enerjisiyle binanın ortak alanlarındaki elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Ayrıca binanın sıcak su ihtiyacı ile bina ısıtmasının bir bölümü güneş panelleri ile sağlanıyor.

VAR­YAP ME­RI­DI­AN’IN ET­Kİ­LE­YİCİ ÖZEL­LİK­LE­Rİ
107 bin metrakere alanda 5 adet yüksek katlı konut bloğu, 1 adet otel&ofis kulesi, 3 adet ticari blok ve 14 villadan oluşan Varyap Meridian Projesi’nde yüzde 40’a varan enerji ve su tasarrufunun yanı sıra atık maliyetlerinin yüzde 50 ila yüzde 90 arasında azaltılması hedefleniyor. Tasarrufların aynı zamanda karbondioksit salımını yüzde 35 azaltılması bekleniyor.
Ayrıca arazinin topografik yapısı, rüzgar ve manzara yönleri ve güneş ışığı ile ilgili detaylı analizler sayesinde binalar güneş ışığından en iyi biçimde yararlanacak şekilde konumlandırılıyor. Projenin genelinde uygulanan teraslama, peyzaj ile birlikte ele alındığıda doğal havalandırma için araç olarak kullanılıyor. Binaların cepheleri cam ve seramik panellerden oluşan hibrid bir sistem mevcut. Açık yeşil renkli camlar ise ısının korunumunu sağlıyor. Ortak alanlar için gerekli enerjinin bir bölümü rüzgar, güneş gibi doğal kaynaklardan üretilmesi planlanıyor. Yağmur suları ve gri sular toplanıp arıtıldıktan sonra yeşil alanların sulanmasında kullanılması ve peyzaj alanlarındaki bitkilendirmenin yerli bitkilerle yapılması projenin yeşil özelliklerinden bazıları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz