Daha çevreci şirket olacağız

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ile şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejilerini ve geleceğe dönük hedeflerini konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Daha çevreci şirket olacağız


Faaliyette olduğunuz alanlarda pazar paylarınız nedir?
2012 yılında hem tüpgaz hem otogazda pazar payımızı artırarak Mogaz ve Lipetgaz markalarıyla tüpgazda yüzde 43, otogazda yüzde 23 pazar payına ulaştık. Ana faaliyet alanımız olan LPG sektörünün tüm segmentlerinde liderliğimizi sürdürdük.

Peki sektörün lider kuruluşu olarak çevre ve sürdürülebilirlik konusundaki stratejiniz nedir?
Şeffaflığı, sürdürülebilir iş başarımızın önemli bir dayanağı olarak görüyoruz. Aygaz olarak ekonomik, çevresel ve sosyal tüm faaliyetlerimizde insana, doğaya ve kanunlara saygılı bir kurum olarak hareket etme gayretindeyiz. Bu nedenle ürün, hizmet ve süreçlerimizin her aşamasını ve yarattığı etkiyi ölçüp değerlendiriyoruz.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne bağlılığımız doğrultusunda üretim süreçlerimizin, hizmet ve ürünlerimizin çevresel ayak izini azaltıyor, insan haklarına saygılı bir yönetim anlayışıyla içinde bulunduğumuz topluma değer katıyoruz.

Sürekli artan enerji ihtiyacına karşılık, Aygaz olarak daha enerji verimliliği yüksek süreçler geliştirmeye, doğal kaynak kullanımında daha çok tasarruf sağlamaya ve daha da çevreci ürünler sunmaya çalışıyoruz. Bu çabalarımızın şirketimizi ve markamızı rakiplerimizden ayıracağına inanıyoruz. Daha somut ifade etmek gerekirse, iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği riskleri tüm faaliyetlerimizde göz önünde bulunduruyor ve iş süreçlerimizi bu doğrultuda geliştiriyoruz. Bunların yanı sıra, içinde bulunduğumuz toplumda iklim değişikliğine karşı bilinç geliştirecek projeler üstlenmeyi birincil sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Özetle, iş sonuçlarımız kadar, süreçlerimizin de önemli olduğuna inanıyoruz. Sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak, faaliyetlerimizi tüm paydaşlarımız için yararlar üretecek şekilde kurguluyor ve şeffaflıkla kendimizi anlatıyoruz. Sürdürülebilirlik Raporu bu bakımdan bizim için önemli bir fırsat sunuyor.

Bugüne kadar sürdürülebilir ve yeşil performans anlamında neler yaptınız?
Enerji kimliği etütleri, idari bina yalıtımları, izleme ve ölçümleme faaliyetleri yapıyoruz. Ayrıca aydınlatma ile ilgili yatırım ve iyileştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki 5 yıl için bu alandaki hedeflerimizi belirleyerek çalışmalarımızın etkin yönetimi konusunda adımlar atıyoruz. 2012 yılında belgelendirdiğimiz “Enerji Verimliliği Yönetim Sistemi” kapsamında politikamız içinde faaliyetlerimizde küresel kaynakları korumaya, enerji verimliliğini sağlamaya çalışıyoruz. Yine bu sistem dahilinde proje tasarımlarında ve satın alma faaliyetlerinde enerji verimliliğini ön planda tutma konularına yer veriyoruz. Sürdürülebilirlik, şeffaf şirket olma ve hesap verebilirlik kavramlarına bütün paydaşlarımızın değer verdiğine inanıyoruz. En çevreci ürünlerden biri olan LPG’yi tüketicilere ulaştırıyoruz. Ürünlerimizin daha da çevreci olması için sürekli olarak AR-GE yapıyoruz. Özellikle otomobil yakıtları sektöründe bu çabalarımız tüketiciler tarafında da karşılık buluyor. Bu nedenle otogaz markamız sürücüler tarafından en çok tercih edilen ürün...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz