Daha çevreci şirket olacağız

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ile şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejilerini ve geleceğe dönük hedeflerini konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Daha çevreci şirket olacağız
Yarım yüzyılı aşkın geçmişe sahip olan Aygaz, günümüzde LPG pazarının açık ara lideri. Her geçen gün daha çevreci olma hedefiyle ilerleyen Aygaz’ın genel müdürü Yağız Eyüboğlu, şirketin gelecek konumlamasının kodlarını şöyle açıklıyor: “Şeffaflığı, sürdürülebilir iş başarımızın önemli bir dayanağı olarak görüyoruz. Ekonomik, çevresel ve sosyal tüm faaliyetlerimizde insana, doğaya ve kanunlara saygılı bir kurum olarak hareket etme gayretindeyiz.” Aygaz, 5,6 milyar TL’lik cirosu ve yüzde 43 pazar payıyla sektörünün açık ara lideri. 52 yıllık şirket, yarım asrı aşan bu süre zarfında pek çok ilke imza attı. Sürdürülebilirlik ve çevre konusundaki çalışmaları da öncü olduğu konular arasında yer alıyor. Örneğin sektörde sürdürülebilirlik raporu hazırlayan ilk şirket oldu. 2002 yılından bu yana 8 adet rapor yayınladı. Bir sonraki rapor, 2012-2013 yıllarını kapsayacak.

Pazar lideri olarak önemli bir sorumluluk taşıdıklarını dile getiren Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, hedeflerini “sürdürülebilir kârlılık” olarak özetliyor. Eyüboğlu, “2013 yılında da hedefimiz de yurtiçi perakende pazardaki payımızı ve satış hacmimizi kârlılıktan ödün vermeden korumak olacak. Toptan ve yurtdışı satışlarını da verimlilik ve etkinlik anlayışıyla gerçekleştireceğiz” diye konuşuyor ve ekliyor:

“Sürekli artan enerji ihtiyacına karşılık, Aygaz olarak daha yüksek enerji verimli süreçler geliştirmeye, doğal kaynak kullanımında daha çok tasarruf sağlamaya ve daha çevreci ürünler sunmaya çalışıyoruz. Bu çabalarımızın şirketimizi ve markamızı rakiplerimizden ayıracağına inanıyoruz.” Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu ile şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejilerini ve geleceğe dönük hedeflerini konuştuk:

Aygaz’m sektördeki konumu, üretim gücü ve kapasitesine dair son verileri paylaşır mısınız?
81 ilde 2 bin 303 tüpgaz bayi ve bin 477 lisanslı otogaz istasyonumuz var. Uluslararası standartlara uygun, en modern teknolojiyle işletilen beş deniz terminali, 11 dolum tesisi ve 8 dağıtım merkezinin yanı sıra bir tüp yapım ve bir de tüp yenileme tesisiyle hizmet veriyoruz. Aygaz, toplam 170 bin metreküp ile Türkiye’nin en büyük LPG depolama kapasitesine sahip ve yıllık dolum kapasitesi 1,1 milyon ton.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz