Geleceğe yatırım yapıyoruz

Talha Çilek’le, Çilek Mobilya’nın sürdürülebilirlik hikayesini, bu alanda yaptıkları çalışmaları ve gelecek planlarını konuştuk.

25.05.2014 21:02:100
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceğe yatırım yapıyoruz
Çilek Mobilya, çocuk ve genç mobilyası alanında öncü şirketlerden. Şirketin sürdürülebilirlik çalışmaları ise kuruluşuna dayanıyor. Avrupalı tüketicilerin ve perakendecilerin talepleri doğrultusunda birçok AB kriterini o yıllarda hayata geçirdiklerini söyleyen Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, bu durumun avantajını yaşadıklarını belirtiyor.

2014 yılındaki yatırımlarında yine sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde hareket edeceklerine de dikkat çeken Çilek, "Şirketler sürdürülebilirliği geleceğe yatırım olarak görmeli" diye konuşuyor.

1995 yılında kurulan Çilek Mobilya, o dönemde sektörde önemli bir yere sahip olmayan bebek, çocuk, genç mobilyasına uzmanlaşma kararı aldı. Şirketin uzmanlaştığı bu alan ev mobilyası içinde yüzde 5’lik bir pazara oturuyordu.

Bu nedenle Çilek ilk günden itibaren yurtdışına açılmak zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı. Ancak bu durum onlar için önemli bir fırsatı da beraberinde getirdi. İlk 10 yıl sadece Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarını söyleyen Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, bu durumun kendilerine kattığı avantajları şöyle anlatıyor:

“Öncelikle oradaki tüketiciler bizden daha fazla çevre bilincine sahipti. Dolayısıyla mobilya aldıkları perakendecilerden talepleri oluyordu. Perakendeciler de bu talepleri tedarikçilerine yansıtıyordu. Onlardan biri de bizdik. Bu talepleri bize yazılı olarak bildiren de oldu, fabrikaya denetçi gönderip kontrol ettiren de...

Bazı konularda önümüze kriterler koydular. Biz de belli başlı sertifikalara başvurma kararı aldık.” Şirket olarak doğaya saygı bilinciyle yola çıktıklarını ama sürdürülebilirliğin bunun çok ötesinde bir konu olduğunun altını çizen Çilek, “Üretim süreçlerimizi değiştirmemiz gerekiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.