İtibar getiren sertifikalar

Dünyadaki yaşamı tehdit eden çevresel sorunlara karşı şirketler de pozisyon alıyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İtibar getiren sertifikalar


En popüler 7 sertifika'yı görmek için görsele tıklayın.

KİM HANGİSİNE SAHİP?
İş dünyasının sürdürülebilirlik performansına baktığımızda birçok şirketin çeşitli sertifikalarla bu konudaki çabasını kanıtladığını görüyoruz. TNT Ekspres Türkiye, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasına sahip. TNT Ekspres Türkiye Pazarlama Koordinatörü Erdenay Gül, çevreyi yok etmeyen teknolojileri öne çıkararak sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak için bu sertifikayı almayı tercih ettiklerini söylüyor. Akbank, GRI formatında sürdürülebilirlik raporlaması, CDP raporlaması gibi birçok sertifikaya sahip. Akbank Yatırımcı İlişkileri Bölüm BaşkanıCenk Göksan,"Bu kuruluşların kabul ettiği formatlarda raporlama yapmak, veri güvenilirliğini artırıyor, uluslararası bazda karşılaştırma imkanı sağlıyor; kamuoyuna ve yatırımcılara yansıyor" diyor. P&G'nin hedefinde ise LEED sertifikası var. "P&G olarak sürdürülebilir politikalar kapsamında çevreye duyarlı ürünler üretmek, üretim yaparken tükettiğimiz kaynakları en aza indirmek için çalışıyoruz" diyen P&G Türkiye Kurumsal İletişim Lideri Melike Özener, tüm dünyadaki yeni tesisleri için LEED sertifikasyonunu almayı hedeflediklerini ifade ediyor. Lipton, Türk çay tarımının geleceği için önemli bir adım attı ve Rainforest Alliance ile çalışmaya başladı. "Sürdürülebilir Çay Tarımı" projesi, 2015'e kadar fabrikalarında üretilen tüm çayları ve 2018'e kadar ise kullandığı çayların tamamını sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı taahhüt ediyor. Ford, çevre konusunda ISO 14001 ve ISO 14064 belgelerine sahip. Ford Otosan Kocaeli Fabrikası Müdürü Haydar Yenigün, bu sertifikaların kurumun çevreci yaklaşımlarının doğrulanması açısından önemli olduğunu kaydediyor. "Ayrıca, bu standartlar şirketlerin kendilerini sürekli geliştirmeleri için fırsatları da açığa çıkarıyor" diye konuşuyor. Türkiye'nin GSM devi Turkcell, GRI ilkelerini kullanarak sürdürülebilirlik raporunu hazırlayan ilk Türk şirketi oldu. Turkcell Kurumsal Sorumluluklar Bölüm Yöneticisi Zeynep Özbil, raporda sosyal sorumluluk projelerinden çevre uygulamalarıyla elde edilen tasarrufa kadar pek çok konunun ayrıntılarıyla yer aldığını söylüyor. "Turkcell olarak bu alanda kendimizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz" diyor.

NEDEN TERCİH ETTİLER?
Tekstil sektörünün en büyük oyuncularından Yeşim Tekstil, SA 8000 sertifikasına sahip. Yeşim Tekstil İK, Kalite ve Yalın Müdürü Tunç Aydoğan, bu sertifikayı tercih etmelerinde, birlikte çalıştıkları ve ileride çalışmayı düşündükleri dünya markalarının aynı sertifikaya sahip olmalarının etkili olduğunu söylüyor. "Bu sertifikayla üst düzey yönetimimizin çevre, toplum ve yönetişim konularına olan bağlılığını çalışanlarımız nezdinde daha net vurgulamaya başladık. Ayrıca dünyaca ünlü büyük markalarla çalışma ve stratejik ortak olma şansını yakaladık" diyor. Alarko Carrier de EN 16001 standardıyla çalışıyor. Alarko Carrier Yardımcı İşletmeler Müdürü ve Enerji Yöneticisi Erkin Savçın, bu sertifikayı kullandıkları 2004 yılından bu yana elektrik enerjisi kullanımında yüzde 33'lük tasarruf sağladıklarını belirtiyor. Diğer kazanımlarını da şöyle anlatıyor: "Çalışmalarımız bize toplam 1 milyon 145 bin TL'lik bir tasarruf sağladı." TSKB Mühendislik Müdürü ve Çevre Temsilcisi Hülya Kurt, GRI onaylı bir rapor hazırlamanın konuya önem verdiklerini ve duyarlılıklarını vurguladıklarını ifade ediyor. TSKB'ye sağladığı avantajlara ilişkin olarak, "Daha az enerji kullanmak, daha az emisyon yaymak ve çevreyi daha az kirletmek için çaba sarf ediyoruz. Bu tür raporlama yapan kurum ve kuruluşlar itibarlarının sürdürülebilirliğini de sağlamış oldukları için farklılıklarını kanıtlıyor" diye konuşuyor.

BELGELERİN AVANTAJI
Her bir sertifika, şirketlere farklı avantajlar sağlıyor. Ancak ortak payda olarak baktığımızda sertifikalar, şirketlerin sürdürülebilirlik konusunda daha fazla yol almasını sağlıyor. Bu kapsamda örneğin çevreye verilen zararların azaltılmasının yolunu açıyor, tasarruf sağlıyor, maliyet kontrolü geliştiriyor, verimlilik artırıyor. Aynı zamanda global pazarlarda kabul edilebilirliği de beraberinde getiriyor. TNT Ekspres Türkiye Pazarlama Koordinatörü Erdenay Gül, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası almanın şirketin ulusal veya uluslararası mevzuatlara uyumun artırılması ve çevresel performansının artırılmasını sağladığını söylüyor. GRI sertifikası sahibi Zorlu Enerji'nin Genel Müdürü Arif Özozan, "Sürdürülebilir yönetim biçimi, kurumsal itibarı ve toplumsal faydayı artırma, finansal ve operasyonel riskleri azaltma, faaliyet, kâr, büyüme özgürlüklerinin genişlemesini sağlama ve kaynakların doğru kullanımı gibi çok yönlü faydalar sağlıyor" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz