İyi bir rapor nasıl olmalı?

Son dönemde giderek daha çok ilgi gören sürdürülebilirlik raporları, şirketler için birçok anlam ifade ediyor.

27 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İyi bir rapor nasıl olmalı?


“Sürdürülebilirlik raporlaması KSS faaliyetlerinden çok, kurumun ana faaliyetleriyle ilgili çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlardaki performansını açıklaması üzerine odaklanmalıdır.”

ŞİRKETLER NASIL YAPIYOR?
Peki şirketler raporlama yaparken nelere dikkat ediyor, hangi kriterleri uyguluyor? 2 yılda bir rapor yayınlayan Unilever Türkiye Dış İlişkiler Direktörü Ebru Şenel Erim, uygulamalarını şöyle anlatıyor:

“Raporumuzda ‘İş ve faaliyetlerimiz çevreyi ve toplumu nasıl etkiliyor’, ‘Markalarımızın tüketici açısından nasıl farklılıklar yaratıyor’, ‘Tedarik zincirimizin tamamında sürdürülebilirlik konuları nasıl ele alınıyor’ gibi soruların cevaplarını arıyor ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.”’

Coca-Cola İçecek Grup Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, yeni raporlarını Ekim 2014’te yayınlamayı planladıklarını söylüyor ve ekliyor: “2008’den beri çıkardığımız 5 raporumuzun tamamını da GRI standartlarında hazırladık.

Ayrıca 2011 ve 2012 raporlarımıza bağımsız denetim aldık, 2013 verileri üzerinde denetim çalışmaları da devam ediyor. Öncelikli alanların belirlenmesi çok önemli bir aşama. Özellikle her şeyi yazmak yerine iç ve dış paydaşların önemli bulduğu alanlara odaklanmak dikkat edilmesi gerekenlerden.

Paydaşların neyi önemsediğini anlamak için de onlarla çeşitli yöntemlerle ilişki kurmanız da gerekli.” TAV Havalimanları Kurumsal İletişim Direktörü Bengi Vargül’ün görüşleri ise şöyle: “En yalın biçimiyle doğru bir rapor doğru aksiyonları almamızı sağlayacak olan rapordur.

Biz ilk raporumuzdan itibaren GRI standartlarını benimsedik. Paydaş katılımı, önceliklendirme, bütünsellik, şeffaflık ve güvenilirlik gibi ilkeleri önemsiyoruz ve buna uygun raporlama yapıyoruz.”’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.