Kaliteli yaşam için kolektif bilinç şart

Herkes için kaliteli yaşam”

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kaliteli yaşam için kolektif bilinç şart
.
Doğal kaynakların korunması, gelişmekte olan ülkelerde sağlıklı su ve gıdaya erişimin sağlanması, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi gibi gereksinimlerin karşılanmasına yönelik çalışmalar, global şirketlerin sosyal sorumluluk projeleri arasında önemli bir yer tutmaya başladı. “Herkes için kaliteli yaşam” hedefi doğrultusunda pek çok global firma önemli sorumluluklar üstleniyor. Söz konusu gereksinimler arasında temiz içme suyuna erişimin sağlanması öncelikli bir konu olarak dikkat çekiyor. Dünya üzerinde 1 milyar insanın temiz içme suyuna erişimi yok. Bu gerçek, insan sağlığının korunması adına su arıtma teknolojilerinin geliştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Dünyanın lider kimya şirketi BASF, su arıtımının geliştirilmesine yönelik olarak sunduğu inovatif çözümlerle bu alanda öncü bir konumda bulunuyor. Toplu konut projelerine de destek veren BASF, yapı kimyasalları alanındaki tecrübesiyle düşük gelir kesimine mensup insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlıyor. Dar gelirli aileler için Mexico City’de inşa edilen 60’ar metrekarelik 10 bin evin yapımında BASF’nin Glenium®, Polyheed® ve Pozzolith® markalı beton katkı maddeleri kullanılıyor. Söz konusu yüksek teknoloji ürünü malzemeler sayesinde beton daha hızlı sertleşiyor ve evlerin dış cephesi 7 günde tamamlanmış oluyor. BASF’nin yapı faaliyetlerinde kullandığı ürünler sosyal ve ekolojik açıdan topluma fayda sağladığı gibi, inşaat süresini kısaltarak maliyetlerin düşmesine de neden oluyor.

GELECEĞİN ÜRÜNLERİ ŞİMDİDEN HAZIR
Gelişmekte olan toplumların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen çalışmaların yanı sıra gelişmiş toplumların bireysel yaşam kalitesine verdiği önem de gün geçtikçe artıyor. Özellikle çevre konusunda yüksek hassasiyete sahip olan kesim,herkesin yeşil binalarda oturup, hibrid otomobiller kullanacağı günlerin hayalini kurarken, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin çalışmalarını da yakından takip ediyor. BASF, uzun vadede arabaların, uçakların ve gemilerin çevreye katkı sağlar hale getirilmesi için katalik dönüştürücüden karbon gaz filtrelerine, yakıt katkı maddelerinden plastiklere ve kaplama maddelerine kadar geniş bir yelpazede ürün sunuyor. 2011 yılında AR-GE çalışmalarına 1,6 milyar Euro’luk dev bir bütçe ayıran şirket, geliştirilen yeni teknolojilerin ekonomik, güçlü, sürdürülebilir, kullanışlı ve güvenli olması için titizlikle çalışıyor. Otomobil üreticisi Daimler’in, BASF’nin ileri teknoloji ürünü hammaddelerini kullanarak geliştirdiği fütüristik otomobil modeli smart forvi-sion da düşük ağırlığı, ısı yönetimi ve tepeden tırnağa enerji tasarrufu hedeflenerek geliştirilmiş teknolojisiyle modern mobilizasyon anlayışına hizmet ediyor. Daimler’in taşıt teknolojisi ile BASF’nin ürünleri ve sistem uzmanlığının birleşmesiyle geliştirilen smart forvision, geleceğin sürdürülebilir, konforlu ve cazip elektro mobilite anlayışına kusursuz bir örnek oluşturuyor. Böylece bireysel anlamda çevreye katkı sağlamak adına lüksten vazgeçmek gerekmediği de ortaya çıkıyor.

YENİ MİMARİ ANLAYIŞINA TEKNOLOJİK KATKI

Yaşam kalitesini yükselten en önemli etkenlerden biri olan teknoloji, hayatın her alanındaki beklentilerimizi gittikçe yükseltirken, yaşam tarzımızı da şekillendirici bir rol oynamaya başlıyor. İletişim kolaylaşıyor, bilgisayarlar küçülüyor, lüksün ve konforun tanımı değişiyor, binalar gökyüzüne uzanıyor. Örneğin Dubai’de bulunan 828 metre uzunluğundaki 189 katlı mimarlık harikası The Burj Khalifa, dünyanın en uzun binası olarak inşaat teknolojisinin ulaştığı son noktayı gözler önüne seriyor. Komplike mimarisi ve muhteşem ısı kontrolüyle yüksek beklentileri karşılayan binanın yapımında kullanılan betonlarda da BASF imzası bulunuyor. Betona eklendiğinde sertleşmenin hızlanmasını sağlayan Glenium SKY maddesi sayesinde haftada bir kat yerine iki kat inşa edilebiliyor ve dolayısıyla zamandan büyük ölçüde tasarruf ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz