Mobilitenin geleceği

Yüzyılın tehdidinin üstesinden gelmenin nasıl mümkün olduğunu gösteren şehirleri ve teknolojileri keşfedin...

11.04.2016 12:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
Mobilitenin geleceği
Arabalar bir zamanlar ilerleme ve bağımsızlığın kesin sembolleri sayılırdı. Ama günümüzde, bir asır sonra, zamanında özgürlük addedilen şey, dünyanın mega şehirlerinde hava kirliliğini körükleyen trafik sıkışıklığıyla kalıcı bir çıkmaza girmiş durumda. 21. yüzyılda mobilite, inovasyon gerektiriyor. Yüzyılın tehdidinin üstesinden gelmenin nasıl mümkün olduğunu gösteren şehirleri ve teknolojileri keşfedin.

UÇAN ARABALAR
Trafik sıkıştığında havalanıp uçmak ister misiniz? Artık, kapanabilir kanatlara sahip, son derece hafif bir uçak ve bir spor arabanın melezi olan AeroMobil ile bunu yapabilirsiniz. Uçan araba havada saatte 200 kilometre ve yerde 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Uçuş menzili 700 kilometre civarında. Slovak firması AeroMobil bu inovatif uçan aracı pazara 2017’de sunmayı planlıyor. Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) (üniversitelerin buluşlarını ticarileştirmek amacıyla kurulan) spin-off şirketi Terrafugia ve AB araştırma projesi myCopter gibi diğer oluşumlar da uçan arabalar üzerinde çalışıyor.

BİR TÜP İÇİNDE TURBO SEYAHAT
Girişimci Elon Musk açıkça imkansız görüneni mümkün kılmasıyla biliniyor. Uzay-havacılık şirketi SpaceX ve Tesla Motors’un kurucusu, süper hızlı tren Hyperloop fikrini benimsemiş durumda. Bir tüp içinde hareket edecek bir kapsülün, hava sürtünmesini adeta yok ederek, saatte 1.200 kilometrelere varan bir hızla, uçağa rakip olması bekleniyor. California-Quay Vadisi’nde bir test pisti inşa ediliyor. Musk’a ilave olarak, ABD’li network ekipmanı üreticisi Cisco, uçak üreticisi Boeing ve Harvard Üniversitesi dahil, iki start-up ve 150’den fazla geliştirici halen bu vizyonu tüpte-tren gerçekliğine dönüştürmek için çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz