Ödüllü fabrika avantajı

Green Business, Türkiye’nin bol ödüllü çevreci tesislerini araştırdı. Onlara ödül getiren yaklaşımlarını ortaya koydu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüllü fabrika avantajı


MEHMET GÜNEL FORD OTOSAN KOCAELİ FABRİKASI MÜDÜRÜ
“VERİMLİLİĞİ ARTIRDIK”
ALINAN ÖDÜLLER

2004, 2007 ve 2010 yıllarında Ford Kocaeli Fabrikası, Kocaeli Sanayi Odası tarafından verilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü'ne layık görüldü. 2008  ve 2011 yıllarında aynı ödülü Eskişehir İnönü Fabrikası aldı. 2008 yılında Çevre Yönetim Sistemi Projesi ile REC Türkiye Çevre Ödülü "Yönetim Kategorisi ikinciliği" aldık. 2009 yılında Eskişehir İnönü Fabrikası Ford Başkanı iş Sağlığı ve Güvenliği Ödülü'nü aldı. Ford Avrupa tarafından ilk kez verilen "Ford 2010 Çevre Liderliği Ödülü"nü "Arıtma Tesisi Çamur Kurutma Projesi" ile Kocaeli Fabrikası aldı.

EN ÇEVRECİ TEKNOLOJİ
Ford Otosan "sürdürülebilir kalkınma"yı kendine ilke edinmiş bir kuruluş olarak, Kocaeli Fabrikası'nın projelendirilmesi aşamasından itibaren çalışmalarında hep en yeni ve en çevreci teknolojileri kullanmayı seçti. "Sürdürülebilir Çevre Dostu Otomotiv Üretim Sistemi", Ford Otosan Kocaeli fabrikasının 1998 yılında başlayan temel atma sürecinde tesislerin kurulumuyla başladı. EKOSİSTEMİ KORUDU Tesis kurulumundaki temel felsefe, sahadaki ekosistemi ve biyolojik çeşitliliği korumak ve üretimde çevreye zarar vermeyecek en iyi üretim teknolojilerini uygulamak oldu. Bu uygulamaların kazanımları da oldukça çok. Gerçekleştirdiğimiz projelerle daha verimli ve geri dönüşü yüksek bir çalışma elde etmeyi başardık. Yılda 930 kilogramlık karbon salimini azalttık. Ayrıca yılda 2 bin 800 ağaçlık orman kurtarmış olduk.

NEDİM SEZER VESTEL BEYAZ EŞYA GENEL MÜDÜRÜ VE İCRA KURULU ÜYESİ
”ÇEVRE DOSTU OLMAK BİR ZORUNLULUK"
MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ

Vestel Elektronik, Toplam Üretken Bakım ve Yönetimi (TPM) çalışmalarıyla 3 yılda çevrim maliyetini yüzde 30 azaltarak 97 kuruluşun başvurduğu JPIM'de (Japan Institute of Plant Maintenance) Mükemmel Fabrika Ödülü'nün sahibi. Son 20 yıldır çevre duyarlılığımız doğrultusunda ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Vestel olarak doğa ve insan dostu teknolojiler geliştirme, enerji tasarrufunu azami düzeye çıkaran ürünler yaratma kararlılığımızı "dost teknoloji" sloganımızla bir bütün olarak ele alıyoruz.
ÜRÜN GAMI
Bugüne dek geliştirip piyasaya sunduğumuz ürünler, dost teknoloji anlayışımızı çevre ve sürdürülebilirlik çalışmalarımızla da desteklediğimizin birer kanıtı. Ürün gamımızın tamamını A enerji sınıfı cihazlardan oluşturacak kapasiteye sahip olmamızın, bakış açımızı çok iyi yansıttığını düşünüyoruz. Vestel olarak, Zorlu Grubu ile birlikte 2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel ilkeler Sözleşmesi'ni imzalayarak çevre ve sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamındaki taahhütlerimizi bağlayıcı hale getirdik.
İTİBARA KATKISI
Bunun dışında Türkiye'de RoHS Zararlı Kimyasallar Direktifi'ni uygulayan ilk şirketiz. Şirket olarak işimizi iyi yapmanızın yanı sıra doğru şeyler de yapmanın kurum kültürüne ve itibarına katkısının büyük olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle çevre dostu olmanın, sosyal sorumluluklarının farkında olan bir şirket için gerekli değil zorunlu olduğuna inanıyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz