Ödüllü fabrika avantajı

Green Business, Türkiye’nin bol ödüllü çevreci tesislerini araştırdı. Onlara ödül getiren yaklaşımlarını ortaya koydu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüllü fabrika avantajı
Onlar sadece üretmiyor, üretirken tüm süreçlerini çevreye en az zarar verecek şekilde yeniden düzenliyorlar. Tüm kaynakların optimum şekilde kullan��lmasını iş öncelikleri arasında tutuyorlar. Sürdürülebilir üretim peşinde çok sayıda proje gerçekleştiriyor ve paydaşları için olduğu kadar toplum için de en büyük değeri yaratmaya çalışıyorlar. Çevre konusundaki örnek yaklaşımlarıyla bu alanda çeşitli ödüller almış üretim tesislerinden söz ediyoruz.... Green Business, Türkiye’nin bol ödüllü çevreci tesislerini araştırdı. Onlara ödül getiren yaklaşımlarını ortaya koydu.

ürdürülebilir olmak, üretimin her aşamasında kritik önem taşıyor. Bu durum sadece çevreyle ilgili de değil... Şirketler, kendi kaynaklarını optimum şekilde kullanmak ve maliyet avantajı sağlamak amacıyla da bu konuya dikkat ediyor. Bu konuda bazı şirketlerin yaklaşımları ise daha fazla takdir topluyor. Hatta çeşitli ödüllere layık görülüyorlar.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bugün sektöründe lider birçok şirketin üretim tesislerine bakıldığında neredeyse her birinin en az birkaç ödüle sahip olduğu görülüyor. Alınan ödüller, tesislerin sadece çevreye duyarlılığını ya da kaynakları koruma korusundaki sorumluluğunu göstermiyor. Aynı zamanda şirketlerin müşterileri ve paydaşları nezdinde itibarını da artırıyor. Bu ödüllü tesisler, kârlılıkta rakiplerinin önüne geçerken yüksek verimlilik ve performanslarıyla da açık ara fark atıyorlar. Tabii çevreye verilen hasarın minimum düzeyde olması, kaza oranlarının düşük olması da ödüllü fabrikaların yine en önemli kazanımları arasında yer alıyor. İşte Türkiye’de alanında önde gelen ödüllü tesisler ve onlara ödül getiren sırları...

ÇEVRESEL ETKİLER KONTROL ALTINDA
İlaç sektörünün lider şirketi Abdi İbrahim, ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikasına sahip. Şirket, sürdürülebilir atık yönetimi politikaları, çevreye saygılı çalışmaları ve bu konuda yaptığı yatırımlar kapsamında da Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin verdiği “Çevreci Tesis Ödülü”nü elinde bulunduruyor. Şirket yetkilileri, Abdi İbrahim Tesisleri’nin Türkiye genelinde ilaç şirketleri arasında bugüne kadar ödül alan ilk ve tek üretim tesisi olduğunu belirtiyor.

Abdi İbrahim’e bu ödülü getiren satın alma sürecinden piyasaya sürülen ürünlere kadar her aşamada çevresel etkilerini kontrol altında tutuyor olması. 2012 yılında gerçekleştirilen yatırımla Biomembrane Üniteleri (MBR Reaktör) ile arıtma yöntemine geçerek sektöre öncülük ettiklerini belirten Abdi İbrahim yetkilileri, tüm bu yapılan çalışmalarla birlikte verimliliği önemli ölçüde artırırken doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve çevrenin korunması açısından da kurumsal vatandaşlık kimliklerini daha üst bir noktaya taşıdıklarını söylüyorlar.

KAYNAKLAR OPTİMUM KULLANILIYOR
Akçansa’nın Çanakkale fabrikasında hayata geçen “Atık Isı Geri Kazanım Projesi” Enerji Oscarı’na layık görüldü. Şirket yine aynı projeyle Kalkınma Bakanlığı’nın Rio+20/Sürdürülebilir Kalkınma Ödülü kapsamında “en iyi ülke” uygu laması seçilerek, Türkiye’yi Rio’da temsil etme hakkı kazandı. Akçansa’nın ödülleri bu kadarla da sınırlı değil. Akçan-ka’nın Samsun hazır beton tesisi ERM-CO, geçtiğimiz yıl National Enviromental Award kapsamında çevresel duyarlı lık nedeniyle verilen uluslararası başarı ödülünü aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz