Pasif evler

enerji tasarrufu için geliştirilen çözümlerin başında “pasif evler” geliyor.

1 MAYIS, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
Pasif evler

Havanın ısınması evin pencerelerine entegre edilen ısıtıcılarla gerçekleştiriliyor. Üç camlı pencerelerdeki en içteki camın yüzeyinde gözle görülemeyen elektrikli ısıtıcılar bulunuyor. En dıştaki cam ise dışarıdaki soğuk havayı yansıtan özel reflektörlerle kaplanıyor. Böylece, tek sırlı pencerelere göre yedi kat fazla ısının muhafaza edilmesi sağlanıyor.  
Pasif evlere olan ilgi ve yatırımın artmasıyla birlikte bu evlerde kullanılan malzeme ve teknolojiler de her geçen gün biraz daha geliştiriliyor. BASF’in yarım asırdır tüm dünyada kullanılan ürünü Styropor’u (Türkiye’de strafor ismiyle yaygın olarak kullanılıyor) geliştirerek ürettiği Neopor, bir süredir sıfır enerji maliyetli evlerde kullanılıyor ve test ediliyor. İçindeki kızılötesi emiciler ve yansıtıcılarla yüzde 80’e yakın ısı ve ses yalıtımı sağlayan Neopor, özel panel ya da kaplamalara dönüştürülerek hem bina yalıtımında hem de özel ambalajlama ve taşıma kutularının yapımında kullanılabiliyor. Neopor kullanılarak yapılan yalıtım panelleri geleneksel panellere oranla yüzde 20 daha ince olduğu için eski binalara ve iç mekanlara rahatlıkla uygulanabiliyor. İklimlendirme maliyetlerinde önemli bir düşüş sağlayan Neopor doğrudan briket yapımında da kullanılabiliyor. BASF’in Yapı Kimyasalları, Neopor’u Türkiye’de de sistemsel bir çözüm içerisinde kullanıma sunuyor.

TER­MAL GE­Rİ  KA­ZA­NIM ve YA­KIT PİLİ
Pasif evlerde optimum hava girişi ve çıkışı sağlayan kontrollü havalandırma sistemi bulunuyor. Sistem, mutfak ve banyodan kullanılmış havayı çekip ısı değiştiricisine iletiyor. Böylece kullanılmış havanın ısısının yaklaşık yüzde 85’i temiz havayı ısıtmak için kullanılıyor ve bu temiz hava makul derecelerle oturma odası ve yatak odalarına aktarılıyor.
Bu sistem sayesinde ısının yüzde 85’i binada muhafaza edilirken, içerideki hava her zaman temiz ve filtrelenmiş şekilde kalıyor ve havadaki kirletici maddeler devamlı dışarı atılıyor.
Pasif evlerin en önemli enerji kaynaklarından biri olan yakıt pilleri, kimyasal enerjinin diğer birçok gereksinim için farklı enerji türlerine dönüştürülebilmesini sağlıyor. Doğalgazla çalışan yakıt pilleri hidrojen ve atmosferik oksijeni elektrokimyasal bir tepkimeye sokarak elektrik enerjisi üretiyor. Elektrik ve ısı üreten diğer teknolojilere göre çok daha etkin olan bu yöntem aynı zamanda daha az emisyona neden oluyor.
Örneğin BASF’in pasif evlerinde elektrik ve ısı ihtiyacı minyatür güç jeneratörüyle karşılanıyor. Evlerin yakıt pilinin ürettiğinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması halinde, bu ihtiyaç doğalgazla gideriliyor. Fazla elektrik üretildiğinde ise yeniden elektrik şebekesine iade ediliyor.

ES­Kİ  BİNA­LA­RI DÖ­NÜŞ­TÜR­MEK MÜM­KÜN
Özellikle Avrupa’da son yıllarda çok sayıda yeni konut projesi pasif ev olarak inşa ediliyor. BASF’in gayrimenkul geliştirme şirketi LUWOGE, Almanya’da bugüne kadar 8 binden fazla pasif ev inşa etti ve 3 bine yakın evin de proje yöneticiliğini yaptı. Şirket şu anda dokuz Avrupa ülkesinden 25 projeye enerji verimliliği konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Bu projelerin en büyüğü Fransa’nın Lille kentinde yürütülen 40 bin evlik bir toplu konut projesi. Pasif bir evin Almanya’daki inşa maliyeti metrekare başına 1.400 Euro.
Yeni binaların pasif ev olarak inşa edilmesinin yanı sıra eski evlerin de pasif eve ya da düşük enerji maliyetli evlere dönüştürülmesi mümkün. Türkiye’de 100 metrekarelik bir evin yıllık ısınması için ortalama 3.000 metreküp doğalgaza ihtiyacı var. Bu değer KW hesabına dönüştürüldüğünde BASF’in litre hesabında 25-30 litre arasına tekabül ediyor. Dolayısıyla Türkiye’de bir evin pasif eve dönüştürülmesi yüzde 90’a ulaşan bir ısınma maliyeti tasarrufu anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.