Sürdürülebilir gelecek kadınlarla mümkün

“Yeşiliz projesiyle çalışanlarımızı işte, evde, her yerde yeşil olmaya yöneltmeyi hedefledik." diyen Eczacıbaşı Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön ile konuştuk:

26.05.2014 23:10:140
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir gelecek kadınlarla mümkün

Bu veriler aylık ve yıllık bazda incelenerek, gelecek yıllarda hedeflenecek olan iyileştirme planlarını oluşturmak üzere değerlendiriliyor. Böylece sürdürülebilir kalkınma kapsamında uygun parametreler saptanarak kuruluşlarda yapılan çalışmaların ölçümlenmesi, izlenmesi ve iyileştirmelerin planlanması, sürdürülebilir kalkınma çalışmaları içinde en iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ve artırılması teşvik ediliyor.

Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarının konsolide enerji ve su tüketimi verileri, Eczacıbaşı Topluluğu Sürdürülebilirlik Raporu’nda, PricewaterhouseCoopers tarafından güvence çalışması gerçekleştirildikten sonra yayımlanıyor.

Fırsat eşitliği de sürdürülebilirlik stratejinizin önemli bir parçası. Bu konuda neler yapıyorsunuz?
Eczacıbaşı Topluluğu, sürdürülebilir bir geleceğin, kadınların başta iş dünyası olmak üzere yaşamın her alanına etkin katılımıyla mümkün olacağına inanıyor. Bu nedenle 2011 yılında Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart’ta, Türkiye’de istihdam edilen kişiler için işe alımlarda eşit özelliklere sahip iki aday arasından “kadın” adayın seçilmesini sağlayan yeni bir girişim başlattık.

BM Kadının Güçlendirilmesi Ilkeleri’ni (WEPs), 2013 yılında imzaladık. Topluluğumuzda insan kaynakları politikalarımızı, kadınların iş yaşamına katılırken ve çalışırken daha da güçlenmelerini kolaylaştıracak şekilde geliştiriyoruz. Buna örnek olarak esnek çalışma saatleri, serbest kıyafet ya da yeni işe alımlarda kadınlara öncelik uygulamalarımızı verebilirim.

Haziran 2013’te Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Forumu ile birlikte iki yıl boyunca tüm çalışanlarımızın katılmasını beklediğimiz toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerine başladık. Ayrıca kadının güçlendirilmesi ve fırsat eşitliği alanında Türkiye’de ve uluslararası platformlarda aktif rol oynuyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.