Sürdürülebilir gelecek kadınlarla mümkün

“Yeşiliz projesiyle çalışanlarımızı işte, evde, her yerde yeşil olmaya yöneltmeyi hedefledik." diyen Eczacıbaşı Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön ile konuştuk:

26 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir gelecek kadınlarla mümkün

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Iş’te Eşitlik Platformu ve KAGlDER ve Dünya Bankası ile FEM girişimi kapsamında denetimden geçiyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızdan ötürü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan toplumsal cinsiyet eşitliği ödülü aldık.

Yeşil şirket olma yolunda gerçekleştirdiğiniz en önemli projeler nedir? Bu projelerin verimlilik anlamında ne gibi sonuçları oldu?
Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarının üretim tesislerinde, ekosistemlerin dengesini korumak amacıyla hammadde kullanımını aza indiren, enerji ve su verimliliği sağlayan ve atıkları yeniden üretim süreçlerine kazandıran projeler yürütülüyor.

Üretim tesisimizde gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilirlik uygulamalarıyla, tüm ürünlerimizin çevresel, ekonomik ve sosyal etkilerini en aza indirgemeyi amaçlıyoruz. 2012 yılında Eczacıbaşı Topluluğu üretim tesislerinde, üretim, nakliye ve pazarlama süreçlerinde enerji, su ve hammadde tüketimini azaltmak için çeşitli sürdürülebilirlik uygulamaları gerçekleştirildi.

Bu projeler sayesinde toplam 16 bin 600 MWh enerji ve 124 bin ton su tasarrufu yapıldı, B milyon ton karbon salımı engellendi. Ayrıca 2012 yılında Eczacıbaşılıların yeşil iş ve yaşam alışkanlıklarını pekiştirmek amacıyla geliştirilen ‘Yeşiliz” projesine de hayat verdik.

Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarından çeşitli uzmanlıklara sahip bir takımın geliştirdiği Yeşiliz, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan tarafından tüm çalışanlara özel bir mesajla duyuruldu.

Yeşiliz, gündelik alışkanlıkların doğaya ve ekosistemlere etkileri ve küçük pratik iyileştirme önerilerini konu alan kısa bir film, tanıtıcı diğer görsel ve basılı malzemeler, çalışanların katılacağı etkinlikler ve tüm kurumsal portal (intranet) kullanıcılarının “yeşil” ve “doğa dostu” bilgi, görüş ve önerilerini paylaşabileceği bir paylaşım ortamını içeriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.