SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE NE KADAR HARCANACAK?

Sürdürülebilirlik trendi şirketler cephesinde önemli bir farkındalık yarattı. Bu farkındalık, “yeşil” yatırımların da yıllar itibarıyla artmasını sağlıyor. Örneğin Vestel, çevreci ürün geliştirmeye ayırdığı kaynağı, 5 yıl öncesine göre 3 kat artırmış durumda. Koç Holding’in son 5 yılda bu alanda yaptığı yatırım miktarı 910 milyon TL’ye ulaştı. Zorlu Enerji ise 2014’teki 1 milyon 650 bin TL olan harcama miktarını bu yıl 1 milyon 900 bin TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Özetle 2015 yatırım bütçelerinde yeşilin payı artmış durumda…

9.04.2015 14:49:470
Paylaş Tweet Paylaş
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE NE KADAR HARCANACAK?

YENİ PROJELER Pfizer Türkiye, çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını yaptıkları tüketim analizlerine göre planlıyor. Pfizer Green Journey Programı, her ay şirketin tüketimlerini, atık miktarlarını ve bunlardaki değişimleri inceliyor. Çevre ve sürdürülebilirlik kapsamında gerçekleştirilen ve planlanan birçok projelerinin olduğunu söyleyen Pfizer Türkiye Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Gülçin Okçuoğlu, geçen yıl TÜİK’e raporlanan çevresel harcamalarının toplam miktarının 266 bin 516 TL olduğunu ifade ediyor. Aydınlatmaların değişimini ve daha az elektrik tüketen aydınlatmalara geçişi hedefleyen projeleri kapsamında 20 bin TL civarında harcama yapan Pfizer Türkiye, 2015 yılında da aynı miktar yatırımla bu projeyi devam ettirecek. Pfizer’ın 2014 yılında çevre ve sürdürülebilirlik harcamaları yakıt, elektrik, su ve kimyasal tüketimiyle atık miktarlarının azaltılması konularına oldu. Karbon salımı da Pfizer’ın önem verdiği başlıklar arasında yer alıyor. Okçuoğlu, 5 yıllık hedeflerini ise şöyle anlatıyor: “2000-2007 yılları aralığında salımlar yüzde 20 azaltılırken 2007-2012 döneminde tekrar bir yüzde 25’lik düşüş sağlandı. 2012-2020 dönemi için de yüzde 20’lik bir azalma daha hedefleniyor. Şirket olarak sürdürülebilirlik raporumuzu da önümüzdeki 5 yıl içinde yayınlamayı düşünüyoruz.”
ODAKTA NE VAR? Roche, sürdürülebilirlik alanındaki yatırım ve harcamalarını çevre, toplum ve çalışanlara yönelik olmak üzere üç ana grupta değerlendiriyor. Çevre yatırımlarının büyük kısmını ise enerji ve su tüketimi ile karbon salımını azaltmaya yönelik çalışmalar oluşturuyor. Ofislerinden ve Roche çalışanlarının ulaşımından kaynaklanan karbon salımının azaltılması için yatırımlar yapılıyor. “Roche Mobil Çalışma Kültürü” projesiyle tüm saha çalışanlarının tablet kullanımına geçişi desteklenerek kağıt kullanımı minimuma indirmek için çalışmalar yürütülüyor. Roche Global, 2014 yılında çevresel anlamda toplam 592 milyon 8 bin TL, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki harcamalara ise 1 milyon 51 bin TL bütçe ayırdı. Roche Türkiye’de ise 2014 yılında sürdürülebilirlik programlarına 350 bin TL kaynak sağlandı. Roche Türkiye İletişim Direktörü Arzum Satır, “2020’ye yönelik global hedeflerimiz arasında kullandığımız enerjinin yüzde 20’sini sürdürülebilir enerji kaynakları oluşturacak. Çalışan başına enerji tüketimi ve karbon salımının yüzde 20, eko dengenin yüzde 15 iyileştirilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda Roche Türkiye’nin çevresel boyutta, sürekli olarak gerçekleştirilen çevresel etkilerinin azaltılması yönündeki hedefleri global hedeflerle paralel ilerleyecek” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz