SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE NE KADAR HARCANACAK?

Sürdürülebilirlik trendi şirketler cephesinde önemli bir farkındalık yarattı. Bu farkındalık, “yeşil” yatırımların da yıllar itibarıyla artmasını sağlıyor. Örneğin Vestel, çevreci ürün geliştirmeye ayırdığı kaynağı, 5 yıl öncesine göre 3 kat artırmış durumda. Koç Holding’in son 5 yılda bu alanda yaptığı yatırım miktarı 910 milyon TL’ye ulaştı. Zorlu Enerji ise 2014’teki 1 milyon 650 bin TL olan harcama miktarını bu yıl 1 milyon 900 bin TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Özetle 2015 yatırım bütçelerinde yeşilin payı artmış durumda…

9.04.2015 14:49:470
Paylaş Tweet Paylaş
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE NE KADAR HARCANACAK?

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA BP Türkiye, sosyal sorumluluk çalışmaları için özellikle yol güvenliği ve sürdürülebilirlik kalkınma başlıklarına odaklanıyor. Sürdürülebilir Kalkınma başlığında, BP’nin liderliğini üstlendiği Bakü-Tiflis- Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı (BTC) tarafında yapılan toplumsal ve çevresel yatırım programları bulunuyor. BP Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Murat Lecompte, “İşletme operatörü olduğumuz Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı güzergahında sürdürülebilir kalkınma ve istihdama katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz ek yatırım programları yürütüyoruz” diyor. Lecompte, tüm bu çevre ve sürdürülebilirlik programları bir araya toplandığında 2014 yılında yaklaşık olarak 4 milyon dolar harcandığını ifade ediyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının 2003 yılından itibaren işletme operatörü olan BTC şirketi, son 5 yılda bu kapsamda 11 milyon doların üzerinde fon sağladı. Son 5 yılda bu projelere harcanan miktar, kamu, proje yararlanıcıları ve diğer fon sağlayıcıların katkılarıyla sağlanan eş fonlarla birlikte yaklaşık 100 milyon dolara ulaştı. Çevresel Yatırım Programı ile boru hattının içinde bulunduğu coğrafyanın biyolojik çeşitliliğinin korunduğunu söyleyen Lecompte, ”Doğal kaynakların, bu kaynaklara bağımlı olan yaban hayatının ve insanların geleceğini tehdit etmeyecek sürdürülebilir bir şekilde kullanımını teşvik ediyoruz. 2003 yılından bu yana kadar BTC şirketi tarafından 8 milyon 200 bin dolar katkı sağlanan 22 proje ile 12 yerel yönetim, 17 kamu kurum, kuruluş ve iştiraki, 15 üniversite ve 25 kadar sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yapıldı” diyor. 
SERTİFİKASYON ÇALIŞMALARI Üretim sonucu ortaya çıkan katı atıkları, atık suları, emisyonları azaltma hedefleriyle çevre dostu teknolojiler kullanarak üretim yapan Baymak tesisleri, 2014 yılında çevre lisansını aldı. Yıllık atık azaltım hedeflerine ulaşmaya çalışmak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Baymak Çevre Mühendisi ve Enerji Yöneticisi Merve Kulbakan, “ISO EN 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmaları birlikte yürütülerek TSE tarafından 2014 yılında sertifikalandırıldık” diyor. Baymak’ın 2014 yılında sürdürülebilirlik çalışmaları, atık yönetimi, geri dönüşüm, ISO EN 14001 Çevre Yönetim Sistemi çalışmaları, emisyon ölçümleri, enerji verimliliği çalışmaları, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gibi başlıklar altında yürütüldü. Baymak’ın 2015 hedefleri arasında ISO EN 5001 Enerji Yönetim sistemi çalışmalarını ve sertifikalandırma sürecini tamamlamak yer alıyor. Baymak, önümüzdeki 5 yıl içinde sürdürülebilirlik ve çevre alanında yaptığı çalışmaları sürdürülebilirlik raporu olarak hazırlayarak kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz