Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Green Business, şirketlerin sürdürülebilirlik ajandasında yer alan 2014 hedeflerini sordu.

25.05.2014 20:38:090
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

AZ KAYNAKLA FAZLA ÜRETİM
3M için sürdürülebilirlik her alanda iş felsefesinde birinci derecede önem taşıyor. Şirket ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği destekliyor. 3M Türkiye Kurumsal Pazarlama, iletişim ve Stratejik Planlama Direktörü Nihan Civelek, “Temel sürdürülebilirlik amaçlarımız çevreye bıraktığımız izi yönetmek, müşterilerimiz ve toplum için çevresel ve sosyal sorunların üstesinden gelen çözümler geliştirmek, ürünlerimizin yaşam döngüsü boyunca güvenli olmasını temin etmek ve sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamını kalıcı hale getirmek” diyor. Şirket, bu yıl doğadaki ayak izini azaltmak için yıllar içinde edindiği deneyimi daha da ileri götürmek niyetinde.

Hedefi, 2015  yılına kadar uçucu hava emisyonlarını yüzde 15 ve katı atıklarını da yüzde 10 oranında azaltmak. Barilla “en az kaynakla en yüksek üretimi sağlamak” peşinde. Barilla Türkiye Genel Müdürü Güneş Karababa, bu hedefte önemli yol aldıklarını söylüyor. Son 5 yılda üretimlerini yüzde 21 artırırken su tüketimlerini yüzde 36, enerji tüketimlerini de yüzde 11 azalttıklarını paylaşıyor.

“2014 yılında da bu trendi sürdürme amacındayız. Üretimimizi yüzde 5’e yakın artırırken 1 ton ürün başına karbon emisyonumuzu 221 kiloya, su tüketimimizi de 0,9 metreküpün altına çekmeyi hedefliyoruz. Ambalaj atıklarımızın toplanmasındaki hedeflerimiz de 475 ton plastik ve 306 ton kağıt” diye konuşuyor.

KARBON SALIMI AZALIYOR
CarrefourSA ürün ve faaliyetlerinde çevreci, duyarlı ve sorumlu bir duruş sergilemeyi önemsiyor. Marketlerinde karbondioksit salımını ve enerji tüketimini azaltma çalışmaları yapıyor. CarrefourSA Yatırım ve inşaat Direktörü Onur Ehliz, tüm marketlerde endüstriyel soğutma, iklimlendirme ve aydınlatma sistemlerinde yapılan tasarruf odaklı optimizasyon çalışmaları sonucunda yıllık 18,5 milyon kilovat/saatin üzerinde enerji tasarrufu sağladıklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.