Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?

Green Business, şirketlerin sürdürülebilirlik ajandasında yer alan 2014 hedeflerini sordu.

25.05.2014 20:38:090
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlik hedeflerinde ne var?
Sürdürülebilirlik uzun zamandır şirketlerin ajandasında yer alıyor. Pek çoğu, uzun yılları kapsayan bir hareket planı da hazırlamış durumda. Bu planlarda 2014'e de önemli görevler düşüyor. Örneğin Garanti Bankası, 2014'te daha fazla hizmet noktasını yeşil ofise dönüştürmeyi planlıyor. Carrefoursa, karbon salımını 12 milyon kg azaltmayı hedefliyor. İşte 15 şirketin, sürdürülebilirlikte 2014 hedefleri...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Türkiye’nin önde gelen şirketleri, son yıllarda sürdürülebilirlik konusunu ajandalarının ilk sıralarına koymuştu. Daha az enerji ve su tüketmek, karbon salımını düşürmek, üretim süreçlerinde kaynak kullanımını minimuma indirmek, geri dönüşüm odaklılığı esas alarak hareket etmek artık neredeyse bütün şirketlerin ajandalarında yer alıyor.

Orta ve uzun vadede sürdürülebilirliğe yönelik pek çok hareket planında bu başlıklar detaylarıyla ele alınıyor. Peki bu planlarda, 2014 yılında yapılması gereken neler var? 2014 planlarına bakıldığında şirketlerin gündeminde sürdürülebilirliğe yönelik ciddi hedefler olduğunu görüyoruz.

Örneğin otomotiv şirketleri, yeni teknolojilerle boya tüketimini azaltarak, karbon ayak izlerini de küçültme planları yapıyor. Tekstil sektöründe özellikle suyun yüzde 70’lere varan oranlarda geri kazanımı odaklı çok sayıda projeye devreye alınmış durumda.

İlaç ve finans gibi sektörler ise yeşil bina konseptine odaklanıyor. Bina işletim sistemi kaynaklı verimlilik çalışmalarını yürütüyorlar. Green Business, şirketlerin sürdürülebilirlik ajandasında yer alan 2014 hedeflerini sordu. işte yanıtlar...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.