SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZ OLACAK

Sürdürülebilirlikle ilgili sertifikasyon çalışmalarını tamamlayan Alarko Carrier, 2012 yılından bu yana AR-GE çalışmaları yapıyor. Avrupa Birliği’nin henüz kavramsal düzeyde olan yeni regülasyonları için AR-GE merkezinde şimdiden ürün geliştirmeye başladıklarını belirten Alarko Carrier Fabrikalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çopur, “Sürdürülebilirliği sadece şirket politikası değil, çalışanları ve yan sanayisiyle birlikte şirket kültürü haline getirmeyi hedefliyoruz” diyor.

9.04.2015 14:31:000
Paylaş Tweet Paylaş
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZ OLACAK

*Alarko Carrier’ın bu konudaki stratejisi nedir? 
*Sürdürülebilirlik kavramı ekonomik gelişme, sosyal gelişme ve çevre olmak üzere üç alan üzerinde şekilleniyor. Alarko, yaklaşık 20 yıldır bu konuda zaman, para ve emek harcayan bir şirket. Yapılan her faaliyette, maliyet, kâr veya sosyal dengenin yanı sıra çevre duyarlılığını da ana hedef olarak koyuyoruz. Kurucu ortaklarımız Dr. Üzeyir Garih ve Ishak Alaton, sürdürülebilirlik kavramını, daha dünya gündemine girmeden Alarko Şirketler Topluluğu’nun ana felsefesi olarak benimsedi. 1995 yılında Sapanca’da düzenlenen “Arama Konferansı”nda, 10 temel maddeden oluşan bir şirket ana felsefesi oluşturuldu. Ana felsefenin yazılı olduğu 10 madde, Alarko’nun tüm faaliyet alanlarındaki temel bakışını ortaya koyarken aynı zamanda yaklaşık 10 yıl sonra gündeme oturan sürdürülebilirliği de kapsıyor. Biz zaten faaliyetlerimizi bu felsefe doğrultusunda yürüttüğümüz için sürdürülebilirlik konusu gündeme geldiğinde altyapımızı oluşturmuş durumdaydık.
* Bu kurallar neydi ve daha sonra nasıl geliştirildi?
* 1995 yılında “Arama Konferası” ile ana felsefimizi oluşturduktan sonra Alarko’nun tüm şirketlerinde bu maddeler anayasa niteliğinde kabul edildi. Her ne kadar bunlar sürdürülebilirlik adı altında oluşturulmamışsa da bu kurallarımızın “Şirketin tüm faaliyetlerinde devlete, müşteriye, paydaşa, personele, ortağa, alt ve yan sanayiye daima dürüst davranmak” şeklindeki ilk maddesi, sürdürülebilirliğin sosyal gelişim alt başlığını ifade ediyor. İkinci madde olan “Doğayı ve kurum içi sosyal dengeyi korumak” sürdürülebilirliğin çevre ayağını temsil ediyor. Ekonomi ayağını kapsayanların ise “Paydaşların hakkı olan kârı gerçekleştirmek” şeklindeki beşinci madde ile “Faaliyetini sistem ve prosedürlerle bağlamış bir kurum olarak ekip çalışmasını önde tutmak, kârı, zararı, başarıyı ve başarısızlığı paylaşmak” şeklindeki onuncu madde olduğunu söyleyebiliriz. Sürdürülebilirlik başlığı altındaki faaliyetlerimize ise 2002 yılında başladık. Sürdürülebilirlik kavramının çevre alt başlığıyla ilgili ISO 14001 (Çevre Yönetim Sistemi) ve sosyal gelişme alt başlığıyla ilgili OHSAS 18001 (İş Güvenliği Yönetim Sistemi) belgeleri alındı. 2004 yılında, sürdürülebilirlik kavramının sosyal gelişim alt başlığıyla ilgili olan SA8001 (Sosyal Sorumluluk) belgesi alındı. 2009 yılında ismi daha sonra ISO 50001 olarak değişen BS 16001 (Enerji Yönetim Sistemi) belgesi alındı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.