Sürdürülebilirlikten ilham alıyoruz

Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, sürdürülebilirlik stratejilerini, bu konuda yürüttükleri projeleri ve yarattıkları anlattı.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlikten ilham alıyoruz


Sürdürülebilir anlamında siz neler yapıyorsunuz?
Cinturato adını verdiğimiz çevre dostu lastik serimiz, düşük yakıt tüketimi, daha uzun kilometre performansı gibi özellikleriyle dikkat çekiyor ve yeşil performans alanında öncülük etmemizi sağlıyor. 2007 yılından itibaren çevreci özellikleri daha da geliştirilen Cinturato serimizin üretimini, İzmit fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Bu lastiklerimizin en önemli özelliği, yakıt tüketimini ve karbondioksit gibi zararlı gazların çevreye yayılmasını yüzde 4 oranında azaltan ileri teknolojiye, yüzde 30 oranında artırılmış kilometre performansına ve yaklaşık yüzde 20 oranında azaltılmış dönme direncine sahip olmasıdır. Ayrıca, yeşil performans stratejimize paralel olarak tüm üretim süreçlerimiz, çevresel sürdürülebilirlik kriterlerinden ilham alıyor. Bu nedenle de İzmit tesislerimizde kullanılan üretim süreçlerinde enerji ve su verimliliği, karbondioksit gibi tehlikeli gazların salınımının azaltılması konuları esas alınıyor. Üretim atıklarının ve kullanılmış lastiklerin tekrar değerlendirilmesine özel ilgi gösteriyoruz. Bu noktada da AR-GE departmanımıza önemli görevler düşüyor. Türk Pirelli’de 2007 yılında kurulan bu departmanımız, ürünlerin çevre dostu özellikler taşıması için üretim süreçlerinin sadeleştirilerek, daha az enerji kullanarak aynı ürünün üretilmesinin sağlanması, üretilen ürünün dönme direncinin düşürülerek araçların yakıt tüketimlerinin azaltılması konularında çalışmalar sürdürüyor. Dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu olan Formula 1’in tüm lastiklerini de İzmit fabrikamızda üretiyor ve Formula 1’de Cinturato ve yeşil performans konseptiyle dikkat çekiyoruz.

İzmit fabrikanıza son 4 y ıl içinde yaklaşık 6 milyon dolarlık çevre yatırımı yaptınız. Bu yatırım neleri kapsıyor? Nasıl bir geri dönüşüm almayı planlıyorsunuz?
Bu yatırım doğrultusunda İzmit fabrikamızda arıtma tesisi yapımı, mevcut arıtma tesislerinin gelişen arıtma teknolojilerine paralel olarak modernize edilmesi, tesis sahasına düşen yağmur sularının toplanarak arıtıldıktan sonra deşarj edilmesi, iç ortam havalandırma şartlarının iyileştirilmesi, atıkların kaynağında ayrıştırılması ve yeni geçici atık depolama alanı yapımı konularında çeşitli çalışmalar yürüttük. Tüm bu çalışmalarımızdaki beklentimiz, öncelikle dünyanın daha yaşanabilir bir yer olmasına katkıda bulunmak. Ayrıca, çevre dostu ürünler konusunda bilinçlenen tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayarak tercih edilen marka olmak ve de orijinal ekipman üreticilerinin taleplerini karşılayabilmek istiyoruz. Pirelli’nin “sürdürülebilir” bir marka olarak birçok alanda toplumun gelişimine katkıda bulunan projelerini, öncelikle çalışanlarına daha sonra kamuoyuna duyurması markanın imajı, değeri ve güvenirliliği açısından önem taşıdığını düşünüyorum. Bu çalışmalar çalışanların şirkete olan bağlılığını artırması, kalıcı değer yaratması, endüstriyel ve sürdürülebilirlik planları arasında uyum ve bütünleşme sağlaması, tüm paydaşların beklentilerini karşılaması açısından önem taşıyor. Günümüzde tüketicilerin duyarlılığı her geçen gün artış gösteriyor. Artık tüketiciler, bir ürün alırken maliyet fırsatından çok o ürünün kendilerine olan faydasına ve çevreye olan faydalarına daha fazla önem veriyor. Bu da şirketler açısından inovasyonu tetikliyor, çevreye ve topluma yararı olan ürünlerin geliştirilmesini sağlıyor. Sürdürebilir bir dünya için ise şirketlerin ve toplumların üzerine çok fazla sorumluluk düşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz