Üç alan için çözüm arayışı

Bugün 150 yaşında olan BASF, mevcut sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini eklemek için adeta fırsat kolluyor. Bu hedef doğrultusunda dev şirket, “akıllı enerji”, “gıda” ve “şehir yaşamı” olmak üzere 3 global zorluk alanında çözümler üretmeye odaklanmış durumda. Şirket “Her şey sürdürülebilir bir dünya için” mottosuyla bu 3 temel alanda yaratıcı çözümler bulmak için çalışıyor.

25.08.2015 12:30:140
Paylaş Tweet Paylaş
Üç alan için çözüm arayışı
1865 yılında 30 çalışanla faaliyetlerine başlayan dünyanın lider kimya şirketi BASF, 150’nci kuruluş yıl dönümünü 80 ülkede 113 bini aşkın çalışanın oluşturduğu geniş bir aileyle kutluyor. Özellikle sürdürülebilirlik alanında yürüttüğü çalışmalarla kimya sektöründe öncü bir konuma sahip olan şirket, 150’nci yılını da mevcut sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini eklemek için bir fırsat olarak görüyor. Bu amaçla belirlediği ‘akıllı enerji’, ‘gıda’ ve ‘şehir yaşamı’ olmak üzere üç global zorluk alanında çözümler üretmeye odaklandı. Bu kapsamda başlattığı Creator Space Online adlı platformda www.creatorspace. basf.com üzerinden iletişime geçen müşteriler, bilim insanları, halk ve BASF uzmanları; akıllı enerji, gıda ve şehir yaşamı olarak belirlenen üç konuyla ilgili gelecekte ortaya çıkması muhtemel küresel zorluklara çözüm üretmek üzere fikir alışverişinde bulunuyor. 2015 yılı boyunca bu platformdan elde edilecek verilerin, hayata geçirilecek çözümler için bir temel oluşturması planlanıyor.
 Dünyanın kapasitesini zorluyoruz
 BASF’nin Almanya’da faaliyete başladığı 1865 yılında gezegende yaklaşık 1,3 milyar insan yaşadığı tahmin ediliyor. Bugün ise dünyamızın ev sahipliği yaptığı kişi sayısı 7 milyarı geçmiş durumda. 2050 yılı için öngörülen dünya nüfusu 9 milyarın üstünde. Söz konusu nüfusun yüzde 70’ten fazlasının şehirlerde yaşayacak olması, karşılaşılması muhtemel sorunları da çeşitlendiriyor. Yenilenebilir kaynakların hızla kirlendiği günümüzde; binaları, ulaşım araçları, yolları, sosyal tesisleri ve yeşil alanlarıyla kocaman, canlı birer organizma olan şehirlerin, her anlamda sürdürülebilir politikalarla yönetilmesi gerekiyor. BASF’nin Creator Space Online kapsamında belirlediği şehir yaşamı, akıllı enerji ve gıda konuları, global şirketlerin, akademisyenlerin ve meslek profesyonellerinin işbirliği içinde çalışarak ortak akıl yaratabilecekleri son derece hayati önem arz eden konular olarak ön plana çıkıyor. Bu tabloya daha yakından baktığımızda, şehir yaşamı başlığı altında içme suyu, atık yönetimi, trafik ve barınma gibi maddelerin, doğal kaynakların korunmasıyla birebir ilintili olduğunu görüyoruz. Artan enerji talebi ise rüzgâr ve güneş gibi temiz ve yenilenebilir kaynaklardan düşük maliyetli enerji üretilmesi, enerji verimliliğinin artırılması, enerjinin depolanması ve taşınması gibi konuları gündeme getiriyor. Son olarak, sağlıklı gıda kaynaklarının korunması, yanlış ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların önüne geçilmesi için gıda atıklarının azaltılması, etkin ve sürdürülebilir tarım politikaları geliştirilmesi gerekiyor. Söz konusu alanlarda çözüm üretilmesi noktasında, gizli bir kahraman gibi her taşın altından kimya sektörü çıkıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.