Üç alan için çözüm arayışı

Bugün 150 yaşında olan BASF, mevcut sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini eklemek için adeta fırsat kolluyor. Bu hedef doğrultusunda dev şirket, “akıllı enerji”, “gıda” ve “şehir yaşamı” olmak üzere 3 global zorluk alanında çözümler üretmeye odaklanmış durumda. Şirket “Her şey sürdürülebilir bir dünya için” mottosuyla bu 3 temel alanda yaratıcı çözümler bulmak için çalışıyor.

25 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Üç alan için çözüm arayışı

 Sürdürülebilirlik alanında belirlediği hedeflere beklenenden 6 yıl erken ulaşan BASF, 2014 yılında suya olan emisyonları azaltma hedefini de gerçekleştirdi. Su stresi yaşanan tüm üretim tesislerinde Avrupa Su Koruma Standardı’na göre sürdürülebilir bir su yönetimi sağlanması da BASF’nin 2020 hedefleri arasında yer alıyor. 2013 yılında onaylanmış tesislerin oranı yüzde yüzde 11’den yüzde 30’a çıktı. Öte yandan, içme suyu kullanımının azaltılması yönünde de olumlu sonuçlar elde edildi. Temel olarak alınan 2010 yılıyla karşılaştırıldığında, üretim için yüzde 26 daha az içme suyu kullanıldı (2013’te yüzde 25 idi). 2002 yılına oranla yüzde 63 oranında azalan hava kirleticilerinin neden olduğu emisyonlarda da bir iyileştirme sağlandı (2013’te yüzde 62). BASF’nin benzersiz “Verbund” (entegre üretim) yaklaşımı, kaynakların etkin kullanımına ve sürdürülebilirliğe başarılı bir örnek olarak gösteriliyor. BASF’nin büyük tesislerinde yer alan üretim birimleri kimyasallar, boyalar ve bitki koruma ürünleri gibi yüksek katma değerli ürünler, verimli değer zincirleri oluşturuyor. Böylece bir üretim biriminin yan ürünleri, bir başka birimin hammaddeleri olarak kullanılabiliyor. Kaynak ve enerji tasarrufu sağlayan, gaz salınımlarını en az seviyeye indiren, lojistik maliyetlerini azaltan ve altyapısal sinerjilere olanak sağlayan global üretim Verbund’u, BASF’nin tüm bölgelerdeki rekabet gücünün temelini oluşturuyor. 
Rapor doğrultusunda aksiyon alınıyor 
“Sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratma” misyonu doğrultusunda her yıl sürdürülebilirlik raporu yayınlayan BASF, bu raporda ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluk çalışmalarının yanı sıra kurum profili, rapor parametreleri, taahhütler ve yönetim yaklaşımı gibi konulara da değiniyor. Raporu hazırlarken sağlık, güvenlik, ekonomik gelişmeler, bölgesel veriler, üretim, yönetici raporu, sürdürülebilirlik, inovasyon, fırsatlar ve riskler, yatırım ve iş birlikleri, müşteri ilişkileri, çalışanlara yönelik faaliyetler, sosyal sorumluluk, tedarik zinciri gibi pek çok konuya yer veren şirket, bu alanlardaki gelişmeleri ve analizleri inceleyerek raporun hedefi olan sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için çalışıyor. Tüm petrol üretim tesislerinde, ham petrol üretimiyle ilişkili gazların rutin operasyonlarda sürekli olarak yakılmasını durduran BASF, sadece bu girişimiyle yılda yaklaşık 2 milyon metrik ton civarında sera gazı emisyonunu önlüyor. Türkiye’den örnek vermek gerekirse en yüksek tasarruf potansiyeline sahip olduğu tespit edilen ısı geri kazanımı projesi için BASF Türk Çayırova tesisine yatırım yapan BASF, yaptığı yatırımın 3 katı değerinde buhar tasarrufu sağlamayı başardı. Öte yandan, şirketin Türkiye’de sahip olduğu biri LEED Gold, diğeri LEED Platin sertifikalı binaları, enerji verimliliği sağlayan yeşil binalar olarak sürdürülebilirlik alanındaki iş sonuçlarına başarılı birer örnek oluşturuyor. Söz konusu binalarda kullanılan ileri teknoloji ürünü yalıtım sistemleri sayesinde, enerji giderlerinde de ciddi oranda tasarruf sağlanıyor. 
Değer zincirinde büyük önem taşıyor 
BASF, değer zincirindeki riskleri ve bu risklerin doğal çevreye, sosyal çevreye veya çalışanların emniyetine nasıl etki edebileceğini de analiz ediyor. Bu nedenle tedarik zincirinin önemli bir parçasını oluşturan firmaların seçiminde ve mevcut firmalarının değerlendirilmesinde, sadece ekonomik kriterleri değil, çevresel, sosyal ve kurumsal denetim standartlarını da dikkate alıyor. Birleşmiş Milletler’in Küresel İlkeler Girişimi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmeleri ve Üçlü Sorumluluk ilkeleri gibi uluslararası anlamda kabul görmüş kurallara dayanan BASF Tedarikçi Davranış Kodu, çevre koruma, insan ve işçi hakları gibi kuralları da içeriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.