Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk...

27.03.2014 22:01:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

İETT’nin araç filosundan bahseder misiniz? Kaç araç var?
İETT, toplam 3 bin 86 araçtan oluşan filosuyla yılın 365 günü, 24 saat toplu ulaşım hizmeti veriyor. 2 bin 975 adet özel halk otobüsünün yürütüm ve denetimini de gerçekleştiriyor. Bununla birlikte 6 bin 953’ü açık, 4 bin 561 ’i kapalı olmak üzere toplam 11 bin 514 durak, 9 garaj, 3 park garajı, 1 adet motor yenileme ünitesiyle İstanbul halkına hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu filonun ne kadarı çevreci? Araçların çevreci özellikleri neler?
Tamamı çevreci hale getirildi. En önemli hamlelerimizden biri filomuzu gençleştirmek oldu. Öncelikle karbon ayak izimizi ölçtük ve bunu en aza indirmek için iki adım attık. İlkinde bazı otobüslerin motorlarını CNG (Compressed Naturel Gas / Sıkıştırılmış Doğalgaz) motora dönüştürdük.

Öte yandan eski olanları ise tamamen filomuzdan çıkararak yerlerine CNG motorlu olan yeni otobüsler aldık. Yani 1985-86-87 ve 1991-92-93 model eski teknolojili otobüslerimizi yenileme kararı aldık. Toplam 1.705 adet otobüs aldık. Artık Euro 2 motorlu araçlar yok, karbon salımı çok düşük seviyede olan Euro 5 motorlu araçlar var. CNG tarafında ise 240 yeni otobüs aldık.

Bu satın almalarla filodaki otobüslerin yaş ortalaması ne oldu?
Bu ay sonu itibarıyla filomuzun yaşı 4-4,5 yıla inmiş olacak. Böylece filomuzun tamamını yenilemiş oluyoruz.

Yeni motor teknolojisiyle akaryakıt tüketimlerini de azaltmış olduk.
Ayrıca sürücülerimizi eco-driving (ekonomik sürüş) konusunda eğitiyoruz. Böylece daha az akaryakıt tüketimi oluyor. Çevreye yaydığımız karbon da en aza iniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz