Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk...

27.03.2014 22:01:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

EFQMMükemmellik Modeli’ni de uyguluyorsunuz. Bu çalışmalar kuruma ne katıyor?
Kalite, değişim ve çevre odaklı bütünsel bir anlayışımız var. insan kaynağı çok önemli bir değerimiz. Bu modelde “lider yönetim” anlayışını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Artık 3-4 kişilik ekiplerin başındaki isimler de lider olarak ele alınıyor.

Onların liderlik taraflarını destekliyoruz. Bugün hatlardaki hareket amirlerinden, garajlardaki ustabaşı, şef veya müdürlere kadar herkese “lider olma” heyecanı veriyoruz. Bu sayede onların verimini ve motivasyonunu artırıyoruz.

Yurtdışından örnek aldığınız, benchmark yaptığınız uygulamalar var mı?
Tabii gelişmiş ülkelerdeki uygulamaları yakından izliyoruz. Farklı örneklere mutlaka bakıyoruz. Hem örnek alıyoruz hem kıyaslama yapıyoruz. Londra’daki TFL, örnek aldığımız toplu ulaşım kurumlarından biri. Bunun dışında yurtdışında toplu ulaşım hizmeti veren şirketlerle çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’de de THY, Turkcell Akademi ve Koç Akademi ile benchmarking çalışmalarımız var.

İETT’NİN 4E Sİ
NE ANLAMA GELİYOR?

İETT, sürdürülebilirlik ve çevre stratejisini 4E vizyonu etrafında yönetiyor. 4E'nin açılımı kısaca "enerji", "ekoloji", "etkinlik" ve "ekonomi". Doğru "enerji" kullanımı, son derece kritik. Biz enerjiyi sadece akaryakıt olarak değil, insan kaynağı olarak da ele alıyoruz. Sonuçta birikmiş bir entelektüel hafıza var. Bunu doğru bir şekilde yönetmemiz, verimliliğimizi artırıyor.

KIT KAYNAK, ÇOK HİZMET
"Ekoloji" ise sadece hizmetlerimizi değil, hizmet sonrasını da kapsıyor. Garaj bakım faaliyetleri, atıkların geri kazanılması gibi. "Etkinlik" başlığında ise kendimize doğru işleri yapmayı görev ediniyoruz. Bu hem çevre duyarlılığı hem faaliyet açısından geçerli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz