Yeşil otellere ilgi daha yüksek

Müşteriler artık turistik tesislerin çevre üzerindeki etkileri konusunda daha bilinçli hareket ediyor ve tercihlerini sürdürülebilir tesislerden yana kullanıyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil otellere ilgi daha yüksek


TÜRKİYE'DEKİ TABLO
Türkiye’de de turistik tesisler de doğal kaynakların tüketiminde büyük paya sahip oldukları gerçeğini kabul ederek geçmişe göre daha duyarlı davranıyor. Örneğin Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeşil Yıldız Ödülü’nü Türkiye’de ilk alan otel olma unvanını taşıyan Calista, henüz kuruluş aşamasında yeşil otel olmak için ilk adımları attı. Calista Luxury Resort Kalite Yöneticisi Seda Bayburtlu Tolunay, otellerinin çevre konusundaki duyarlılığını yapım aşamasından önce kanıtladığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Proje için uluslararası bir mimarlık

KAAN KAVALOĞLU
LİMAK TURİZM GRUBU KOORDİNATÖRÜ
"YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULLANIYORUZ"

KÂRLILIĞA ETKİSİ
Sürdürülebilir turizm konusunda grup otellerimizde ilk çalışmalarımıza 2004'te başladık. Bu konuda ISO tarafından yayımlanmış, uluslararası çevre yönetim standartı olan ISO 14001 kriterlerini grup otellerimizde uyguladık. Bu çalışmalar, enerji tüketimimizin azalmasını, marka değerimizin yükselmesini ve kârlılığımızın artmasını sağladı.
SİSTEMLERİ DÜZENLEDİK
Sürdürülebilir turizm ve çevre yönetim sistemi kapsamında, enerji yönetimi, yenilebilir enerji kullanımı, su yönetimi, atık suların kontrolü, atıkların azaltılması, doğanın korunması, bakım, çalışan hakları, yerel halk, tedarikçi seçimi ana başlıklarında çalışma sistemlerimizi düzenledik. Otellerimizin atık miktarlarını kontrol altına aldık.
ÖNEMLİ TEDBİRLER
Doğal kaynak kullanımı dediğimiz enerji ve su tüketimini azaltmak için önemli tedbirler alıyoruz. Hava kirliliğini önlemek adına yenilenebilir enerji kaynakları kullanıyoruz, ozona zarar veren gazların kullanımını ortadan kaldırmış bulunmaktayız. Tedarikçilerimizi seçerken, çevreye duyarlı olan işletmeleri ve ürünleri tercih ediyoruz. Bölgede yer alan okullarla işbirliği yaparak, çocuklarda çevre bilinci oluşmasında katkıda bulunuyoruz.
VAR OLMAYI İSTİYORSAK
Dünyanın 50 ülkesinden gelen misafirlerimiz için "Hatıra Ormanı" kurduk ve 10 bin ağaç diktik. Önümüzdeki 10 yılda bu rakamı 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir turizmle ilgili çalışmalar, aslında geleceğimizi kontrol etmeye ve planlamaya yönelik. Yarın sektör olarak var olmayı istiyorsak, bugün sürdürülebilirlik konusunda tüm paydaşların bir araya gelerek çalışmalara başlaması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz