Yeşil otellere ilgi daha yüksek

Müşteriler artık turistik tesislerin çevre üzerindeki etkileri konusunda daha bilinçli hareket ediyor ve tercihlerini sürdürülebilir tesislerden yana kullanıyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil otellere ilgi daha yüksek
Özellikle doğal kaynak kullanımının en yoğun olduğu alanlarda olan turizm sektörü, son yıllarda bu konuda daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğinin farkında. Çünkü, sektörün geleceği açısından sürdürülebilirlik büyük önem kazandı. Dünyanın dört bir yanında müşteriler de artık turistik tesislerin çevre üzerindeki etkileri konusunda daha bilinçli hareket ediyor ve tercihlerini sürdürülebilir tesislerden yana kullanıyor. Bu nedenle turizm işletmelerinin her birinin sürdürülebilirliğe yönelik önemli bir aksiyon içinde olduğu görülüyor. Gelişmelere baktığımızda yeşil turizmin yükselişte olduğu dikkat çekiyor.

Günümüzde dünyanın geleceğini tehdit eden küresel iklim değişikliğinin en önemli aktörleri yapı, turizm ve ulaşım sektörleri olarak görülüyor. Dünya geneline bakıldığında yapılar temiz su kaynaklarının yüzde 17’sinin, orman ürünlerinin yüzde 25’inin ve enerji kaynaklarının yüzde 40’ının tüketiminden sorumlu tutuluyor. Araştırma sonuçları turizm yapılarının da yüzde 20 gibi bir payla bu tüketime ortak olduğunu ortaya koyuyor. Tahminlere göre turizm sektörü dünyadaki SEG (Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) ve karbon emisyonların yaklaşık yüzde 5’ini üretiyor. İşte bu nedenle son yıllarda “sürdürülebilir turistik tesis”, “yeşil otel” gibi kavramlar ortaya çıktı. “Sürdürülebilir” veya başka bir deyişle “yeşil oteller” çevre dostu yerel ve geri dönüştürülebilir malzemeler ile inşa ediliyor. Bu tesiler daha az enerji ve su tüketiyor, daha az karbon salımı yapıyor. Ayrıca bu tesislerin yatırımcıları sosyal ve çevresel anlamda sorumluluğunu yerine getiren iş insanları olarak konumlanıyor. “Yeşil otel” kavramıyla birlikte artık müşteriler de kaldıkları tüm otelin sürdürülebilir ve çevre dostu özelliklerine dikkat ediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN KANITI
Peki bir bir otelin sürdürülebilir olduğu nasıl kanıtlanır? Sürdürülebilir bir otel tüm binaların çevresel performanslarını değerlendiren LEED, BREEAM, DGNB gibi sertifika programları ile değerlendirilebiliyor. Ayrıca sürdürülebilir otellere özel geliştirilmiş Green Globe, Green Key, Eu Eco Label gibi değerlendirme programları da mevcut. Türkiye’de ise Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen “Yeşil Yıldız” ve TÜROFED tarafından geliştirilen “Beyaz Yıldız” sertifikaları çok kapsamlı çalışmalar olmamakla birlikte, yine de bir otel yapısının sürdürülebilirliğini değerlendirmek için yapılabilecek çalışmalardan.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz