Yeşil tedarik hayal mi?

Hemen hemen her alanda şirketler, çevreci yaklaşımlarla iş süreçlerini yeniden yapılandırıyor.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil tedarik hayal mi?


Buna tedarik zincirleri de dahil. Bu zincirler giderek daha çevreci hale dönüştürülüyor. MIT'ten Susan L. Golicic, Courtney N. Boerstler ve Lisa M. Ellram, "Greening Transportation in the Supply Chain-Tedarik Zincirindeki Ulaşımı Yeşile Dönüştürmek" adını taşıyan bir çalışma kaleme aldı. Amerika'nın en büyük 296 şirketinin üst düzey yöneticisinin tedarik zincirine ilişkin uygulamalarının sorgulandığı bu çalışmada, ulaşımın yeşil olması için neler yapıldığı ortaya konulurken neler yapılması gerektiği de sorgulanıyor. İşte bu çalışmadan bir özet... Yakın zamana kadar bir şirketin çevreci sorumluluğuyla ilgili stratejisinde, yük taşımacılığı dikkate bile alınmayan bir sorundu. Ancak mevcut iş uygulamaları, tedarik zincirindeki ulaştırma mesafelerini artırarak ve tedarik süresini en aza indirerek bu duruma meydan okuyor. Standart nakliyat yolları fosil yakıt tüketir, gürültü yapar ve zehirli bileşenler yayar. 2007 yılında nakliyat işi, ABD'deki enerji tüketiminden yüzde 28,4 ve karbondioksit salınımından da yüzde 33,6 oranlarında pay alıyordu. Tedarik zinciri yönetimi, büyük ölçüde nakliyat kararlarının sera gazı etkisini görmezden gelir. Aslında bu duyarsızlık çok şaşırtıcı. Çünkü yük taşımacılığına olan küresel bağımlılık giderek artıyor ve gelecek 20 yıl içinde nakledilen kargo miktarının üçe katlanması bekleniyor. Şirketlerin çoğu, tedarik zincirindeki çevikliklerini artırmak için daha hızlı nakliyat türleri olan motorlu ve hava taşımacılığına yaptıkları harcamaları artırıyor. ABD'deki motorlu taşımacılık, demiryolu taşımacılığına kıyasla kilometre başına yakıt etkinliği açısından 4 kat daha verimsiz ve havayolu taşımacılığı, demiryolu veya denizyoluyla yapılan nakliyata kıyasla 600 kat ve motorlu taşımacılığa kıyasla 90 kat fazla emisyon yaratıyor. Bu gibi nakliyat türlerinin oldukça yüksek sera gazı etkileri göz önüne alındığında, üst düzey yöneticilerin dikkatinin kendi tedarik zincirlerinin çevreci bir analiziyle nakliyat etkilerinin önemine çekilmesi son derece yaşamsal. Biz de onların nakliyattan kaynaklanan salınım etkilerinden ne kadar haberdar olduklarını, ne gibi önlemler aldıklarını anlayabilmek için büyük şirketin stratejilerini ve uygulamalarını inceledik.

3 SEVİYEDE GRUPLANDIRILDI
Tedarik zincirlerinin nakliyat tarafında, kendilerine birtakım özel hedefler koymaktan, gözle görülür değişiklikleri hayata geçirmeye kadar 11 nakliyat uygulamasına çözümler bulan 44 farklı şirketi inceledik. Bu 11 uygulama, tedarik zincirinde gösterdikleri çevreci sürdürülebilirlik miktarı bazında üç seviyede gruplandırıldı. Temel olan birinci seviyede, şirketin nakliyat salınımları etkisini ortaya döken ilk adımlar var. Bu adımlarda etkinin azaltılması için belirli eylemler tanımlanmaktan çok şirketin nakliyat salınımlarına çözüm bulabileceği bir zemin kurulmakta. Biri dışında 44 şirketin hepsi, bu seviyede bir uğraşı içerisindeydi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz




Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.