Yeşil tedarikçi dönemi

Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda şirketler sorumluluğun sadece kendi iş süreçlerinde bitmediğini düşünüyor. Bu nedenle tedarikçilerinin iş yapış tarzını mercek altına alan şirketlerin sayısı artıyor.

26.05.2014 22:54:030
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil tedarikçi dönemi

Diğer yandan otomotiv sektörüne sunduğumuz ve araçları daha hafif hale getiren ürünlerimizle enerji tüketimlerinin azaltılmasını sağlayarak tedarik zincirinin sürdürülebilirliğine bir katkı daha sağlıyoruz” diyor.

TÜRK HENKEL'İN YAKLAŞIMI

Hızlı tüketim sektörünün güçlü şirketlerinden Türk Henkel de ekosistemi içinde üretilen her ürün ve hizmette sürdürülebilirliği esas alıyor. Sürdürülebilirlik anlamında, tedarikçilerinin ürettiği her türlü emisyonu kontrol altında tutarak çevreye ve topluma duyarlı olmaları gerektiğini belirten Türk Henkel Satın Alma Müdürü Emrah Tülü, “Tedarikçilerimizden beklentimiz sürdürülebilirliğe verdikleri önemi artırmaları ve bunu uygulamalarıyla hayata geçirmeleri.

Henkel’in global iş, çevre ve işçi sağlığı gerekliliklerine uygun üretim sistemlerine sahip olmaları da şart. Özellikle ambalaj, ürün içeriği ve lojistik konularında çalışmak için ‘yeşil’ olan şirketleri seçiyoruz” diye konuşuyor.

Şirket, tedarikçilerinin üretim süreçlerinde özellikle geri dönüştürülebilir malzeme kullanmasına da önem veriyor. Yenilenmesi mümkün hammaddelerden elde edilen malzemeler kullanarak ürünlerin genel özelliklerini optimize ettiklerini anlatan Tülü, “Böylece ekolojik, ekonomik ve sosyal hedeflere uyum gösteriyoruz.

Ayrıca yenilenmesi mümkün hammaddeleri satın alırken ekolojik ve sosyal unsurları da dikkate alıyoruz. Ambalajda geri dönüşümü mümkün olan girdi malzemeleri kullanmaları için tedarikçilerimizi teşvik ediyoruz. Henkel’e lojistik hizmet veren tedarikçilerimizin seçiminde karbon emisyonlarını, çevreye bıraktıkları ayak izini göz önünde bulunduruyoruz” diyor.

ELEKTRİĞİN YEŞİLİNİ SEÇİYOR
Türkiye’nin beyaz eşya devi Arçelik, “Dünyaya Saygılı Dünyada Saygın” vizyonu doğrultusunda satın alma süreçlerini sürdürülebilirlik anlayışıyla yürütüyor. Tedarikçi devreye alma aşamasında kalitenin yanı sıra çalışma koşulları, iş etiği ve çevreyle ilgili süreçlerdeki uygulamaları da sorgulayan şirket, tedarikçi sözleşmelerinde çevre gerekliliklerini vurguluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz