Yeşil tedarikçi dönemi

Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda şirketler sorumluluğun sadece kendi iş süreçlerinde bitmediğini düşünüyor. Bu nedenle tedarikçilerinin iş yapış tarzını mercek altına alan şirketlerin sayısı artıyor.

26.05.2014 22:54:030
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil tedarikçi dönemi

Tedarikçiler devreye alınırken yapılan denetimler sayesinde şirketlerin çevreyle ilgili faaliyetleri izleniyor, ardından çalışma kararı veriliyor. Arçelik, ambalaj malzemelerine de hassas yaklaşıyor.

Ambalajda REACH yönetmeliğine uyumlu olan ve çevreye zarar vermeyen kimyasalları içeren ürünleri tercih ediyor. işletmelere satın alınan makine, pres ve diğer ekipmanlarda enerji verimliliğine, bunlarda kullanılan motorların ilgili regülasyonlara göre uyumlu, enerji verimli motor olmasına özen gösteriliyor.

Satın alınan elektrik konusunda da Arçelik’in kriterleri var. Şirket, elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş olmasını önemsiyor ve “yeşil elektrik” alım miktarını her yıl artırıyor. Lojistik operasyonlarında da çevre konusunda duyarlı hareket eden Arçelik, ürün dağıtım operasyonunda kullandığı “dinamik rotalama” ve “yük optimizasyonu” uygulamasıyla sevk sürelerini kısaltıyor, dağıtımda kat edilen yolun azaltılmasıyla karbon emisyonunun düşmesini sağlıyor.

BİRLİKTE ÜRÜN GELİŞTİRİYOR
Tedarikçi seçiminden taşımaya kadar tedarik zincirinin farklı alanlarında çevre dostu olmaya özen gösteren bir diğer şirket ise Kipa. Gıda perakendeciliğinin önemli oyuncularından olan şirket, ürün politikaları gereği tedarikçilerinin daha az ambalaj kullanmalarını ya da uygulanabilir alanlarda geri dönüştürülmüş ambalaj ürünleriyle çalışmasını teşvik ediyor.

Lojistikte kargo başına karbon emisyon oranını düşürmek için de tedarikçileriyle birlikte doluluk oranlarını ve verimliliği geliştirmeye çalışıyor. Kipa, uzun vadeli ilişki kurduğu tedarikçilerinin çevre dostu ürünler geliştirmesinde de önemli bir role sahip. FSC (Forest Stewardship Council) sertifikalı öz marka kağıt mendil bu çalışmanın örneklerinden biri...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz