Yeşil ürünlerin payını artıracağız

Onduline Avrasya CEO’su Burhan Karahan, şirketin sürdürülebilirliğe bakışını, bu konuda neler yaptıklarını ve hedeflerinde neler olduğunu Green Business'e anlattı.

27.08.2014 16:44:400
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil ürünlerin payını artıracağız


Dünyada bu pazarın gelişmiş olduğu ülkelerde eğilim ne yönde? Yeşil ürünlere ilgi ne düzeyde?
Oldukça iyi düzeyde. Türkiye’de de yeşil ürünlere kayış başladı. Örneğin biz yeşil çatı işine başlayalı takriben 10 yıl oldu. 2003, derdimizi anlatmakla geçti. İnsanlar ürüne şüpheyle baktı.

Birkaç yıl satış olmadı. Yeşil ürünler çatılarda, teraslarda kullanılıyor. Çatıda ve terasta bitki olması anlaşılamadı. Bitki durmaz gider, su geçirir diye düşünüldü.

Yeşil kategorisindeki ürünler toplam satışlarınızın yüzde kaçını oluşturuyor?
Şu anda yüzde 65’ini oluşturuyor. Beş yıl önce bu oran yüzde 30’lardaydı. 5 yıl sonra bu orana dair hedefimiz yüzde 100 olması yönünde.

Ürünlerinizde kullanılan girdilerin yüzde 50’si dönüştürülebilir. Bu oranın yüzde 100 olma ihtimali var mı?
Yok. En azından ben şu anda olabileceğini söyleyemem. Sektörde bir örneği de yok. Ancak o konuda çalışmaya devam ediyoruz. Bu oranı yüzde 60-70 yapacağız. Yüzde 100’ü görmek bizim için uzak hedef.

Orta vadede sürdürülebilirliğe yönelik hedefleriniz neler?
Biz sanayici olarak sürdürülebilirliği satışların ötesinde toplumsal bir görev olarak görmeye başladık. Bu konuya herkes girmeli. Hep birlikte sektörü dönüştürelim. Bu iş ciddi. Bazı şeylere hep birlikte efor harcamalıyız. Ben herkesi davet ediyorum. Evet bu yol zahmetli, usulleri değiştirmeyi gerektiriyor.

Ama bence herkes buna girmeli. Bu nüfus artışıyla bırakalım dünyayı, Türkiye’ye baktığımızda her taraf binalarla sarılıyor, bari bu binalar yeşil olsun. Dolayısıyla bunu ben herkes için bir görev görüyorum. Bu bilinci yaygınlaştırmamız lazım.

“YEŞİL ÇATI PAZARI HER YIL İKİYE KATLANIYOR’
YÜKSELEN GRAFİK

Şu anda yeşil çatı ürünümüze ilgi yükselen bir grafik gösteriyor. Birçok projede bu ürün kullanılıyor. Pazarda ilk bizdik ancak artık yalnız değiliz. Bizim dışımızda bu ürünü üreten birkaç şirket daha var. Pazar her yıl ikiye katlanarak büyüyor. Yeni lansmanı yapılan projelerin büyük bölümünde kademe kademe yeşillendirilen apartman terasları var. Onlar hep yeşil çatı. Apartmanda bahçe sahibi olabilme imkanı sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz