Zirvedeki 25 Tasarımcı

Otomobilden mobilyaya, sektörlerinde fark yaratan, dünya çapında isim yapan endüstriyel tasarımcıların öyküsünü derledik ve bunlardan en önemli 25 ismi ortaya koyduk.

22.10.2014 19:51:160
Paylaş Tweet Paylaş
Zirvedeki 25 Tasarımcı

“Tasarım” Türkiye’de iş dünyasında son dönemde önemi anlaşılan kavramlardan. Fark yaratarak öne çıkmak isteyen şirketler “endüstriyel tasarım” ve “tasarımcı”lara başvuruyor. Mirzat Koç, Ayşe Birsel, Defne Koz, İnci Mutlu ve diğerleri…Onlar isimleri Türkiye sınırlarını aşan tasarımcılardan birkaçı… Dünya devlerinin yanı sıra Türk şirketlerine de hizmet sunuyorlar. Tasarımın tılsımını günlük hayata taşıyorlar. Capital, kapsamlı bir çalışma sonunda öne çıkan 25 endüstriye tasarımcıyı bir araya getirdi.

Amerika’nın “En Yaratıcı 1000 Kişisi” arasına girdi. 2007 yılına kadar üretilecek Renault otomobillerinin iç tasarımlarını da onun yapmasına karar verildi. Tasarım sektörünün Oscar’ı kabul edilen Roscoe Ödülü’nü aldı, çok sayıda sektör ve önemli dergiye konu oldu, kapak olarak ele alındı. Eserleri, bu alanın önemli mekanlarından biri olan Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi’nin koleksiyonunda yerini aldı.

Yakından tanıyanlar tahmin etmiştir. Ünlü endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel’den söz ediyoruz. ODTÜ Endüstri Tasarımı Bölümü’nü birincilikle bitiren Birsel, daha sonra Fullbright bursu ile Amerika’ya gitti ve eğitimini orada sürdürdü. Master tezi olarak hazırladığı “Su Odası” projesi kendisinin hem Japonya’da hem de ABD’de ünlenmesini sağladı. New York’ta yaşayan Ayşe Birsel’in koltuk, ofis, klozet gibi pek çok başarılı tasarımı bulunuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz