Dijital dönüşüm ve liderlik

Şirketler,dijitalleşme sürecinden geçiyor. Ancak Charlene Li, liderlerin bu sürecin dışında kaldığını düşünüyor.

11.03.2016 15:29:560
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital dönüşüm ve liderlik
“Liderler merak ediliyor”
BEKLENTİLERİ DÜŞÜN

“Öğle yemeğimin fotoğrafını koyabilir miyim”, “Akşam ne yaptığımı sosyal medyaya yazabilir miyim” gibi birçok soru alıyorum. Bu sorulara, insanlar iyi bir lider olarak sizden ne bekliyor, bunu düşünün diye cevap veriyorum. Yemeğinizin resmini muhtemelen koymamalısınız, çünkü insanlar bunu merak etmez, merak ettikleri yemekte kiminle ne konuştuğunuzdur.
LİDERLİK HEDEFLERİ
Bunu paylaşabilirseniz ve bu da insanların sizin liderlik hedeflerinizi anlamasına yardımcı oluyorsa, mesela bir müşteriyle şirketiniz hakkında konuştuysanız ve şirketin neleri daha iyi yapması gerektiğinden bahsettiyseniz, bunu şirket içinde ve belki dışında da paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu, insanlar benden ne duymak istiyor sorusunu soran bir liderin vereceği bir karardır.
ONLARA SİZ SÖYLEYİN
“Söyleyecek bir şeyim yok, insanlar gerçekten beni dinlemek mi istiyor” sorusunu soran liderler, beni hep şaşırtmıştır. İnsanlar kesinlikle “Liderim ne istiyor?” sorusu üzerine çok zaman harcıyor. Onlar tahmin edeceğine siz neden ne istediğinizi, onların neye yoğunlaşması gerektiğini söylemiyorsunuz? Yani insanlar liderlerinin ne düşündüğünü kesinlikle öğrenmek istiyor.

Yeni dönemin sosyal CEO profili

1 Bugün sadece dijital bir lider değil, iyi bir lider olmak için dijital araçları iyi kullanabilmek gerekli. 
2 Dijital dönüşümün ilk gereği, liderliğin bu süreci desteklemesidir ve çalışma yöntemlerini bu yönde değiştirmesidir. 
3 Bir liderin öncelikle 4 platformda bulunması gerekiyor. Bunlar; Facebook, Twitter, Youtube ve LinkedIn. 
4 Müşterileri veya çalışanları sosyal medyada hakkında konuşuyorsa lider en azından onları dinleme inceliğini göstermeli. 
5 İtibarını korumak isteyen liderin, sosyal medyada, paylaşır ya da izlerken de bir amacı ve planı olmalı. 
6 Sosyal medyayı esas işlerinizden biri olarak görün. “Sosyal medya işimi yapmama nasıl yardımcı olabilir?” sorusunu düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz