"Mobil pazarın 2 katı büyüdük"

Orkun Oğuz, yeni hizmetleri API’yi ve dijital teknoloji yatırımlarını anlattı...

28.07.2016 13:42:140
Paylaş Tweet Paylaş
"Mobil pazarın 2 katı büyüdük"
Akbank, her yıl teknolojiye 100 milyon dolar yatırım yapıyor. Akbank’ın teknoloji konusundaki en son yeniliği girişimciler ve yazılım geliştirenlere yönelik geliştirdiği uygulama programlama arayüzü (API) oldu. Bu uygulama sayesinde yazılım geliştirici ve girişimciler, artık ticari amacı olan ya da olmayan uygulamalarına çok sayıda özelliği ücretsiz bir şekilde entegre edebilecek. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, teknolojiye yaptıkları yatırımların sonuçlarını, 2015’te mobil bankacılık pazarının 2 katı hızla büyüyerek aldıklarını belirtiyor. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, yeni hizmetleri API’yi ve dijital teknoloji yatırımlarını anlattı:
* Geçtiğimiz günlerde girişimciler ve yazılım geliştirenler için uygulama programlama arayüzünü (API) kullanıma açtınız. Bize süreci biraz anlatır mısınız?
 Akbank olarak dijital teknolojideki gelişmeleri hızla bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayarak müşterilerimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz. FinTech konusunda da gelişimi desteklemek amacıyla tüm uygulama geliştiricilerin diledikleri zaman ve mekanda girip çalışabilmeleri için uygulama programlama arayüzünü (Application Programming Interface - API) açan ilk banka olduk.
* Bu hizmetinizi biraz anlatabilir misiniz?
 İngilizce olarak hazırlayıp kullanıma açtığımız API Portal sitesi (https://apiportal.akbank.com) sayesinde dünyanın her yerindeki finans alanında uygulama geliştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar API’lere erişip çalışmalarını yürütecek. Finans alanında fikri ya da projesi olan tüm girişimcilerin, Akbank’ın API altyapısını kullanarak geliştirecekleri yeni uygulamalardan bazılarını müşterilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. API portalimiz bireysel ya da küçük girişimcilerin yanı sıra kurumsal teknoloji şirketlerinin araştırma geliştirme birimlerine de açık olacak. Bu şirketlerle işbirliği yaparak geliştirilecek uygulamalarla değişen teknolojiye en hızlı şekilde adapte olabilen, müşterilerine verdiği hizmet çeşitliliğini artıran ve ülkemizde küçük girişimcilere olanak sağlayarak gelişimi de hızlandıran öncü kuruluş olmayı sürdüreceğiz.
* API altyapısıyla hedefiniz nedir?
 Projemizle Türkiye’de ilk kez API altyapısını programcıların hizmetine açan banka olarak en yeni uygulamaları ilk olarak müşterilerimizin deneyimlemelerini sağlamaya dönük çalışmalarımıza bir yenisini eklemiş olduk. Bu atılımımızla müşterilerimize artık sadece kendi içimizde geliştirdiğimiz uygulamalarla değil dünyanın her köşesinden iyi bir fikri olan herkesin ürettiği çözümleri hızla adapte ederek en iyi bankacılık çözümlerini ulaştırıyor olacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz