Sosyal CEO'nun itibara etkisi büyük

Dünyanın önde gelen itibar uzmanlarından Dr. Leslie Gaines-Ross’la konuştuk. Ross, "Gelecekte şirketlerin itibarları CEO’larının ne kadar sosyal olduğuyla şekillenecek" diyor.

25.03.2014 18:01:070
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal CEO'nun itibara etkisi büyük

Sosyal medya dan ÜRKEN LİDERLERE özel öneriler
BAZI CEO’LAR SOSYAL OLMAMALI

Ben bazı CEO’ların sosyal medyada hiç yer almamaları gerektiğini düşünüyorum. Bunlar çok iyi iletişimci değiller, rahat davranamıyor ve sosyal medyayı kullanmanın faydasını anlamıyorlar. Herkesi bu konuda ikna edemezsiniz. Aynı gazetecilikteki gibi; mesela her CEO röportaj vermek istemez. Ne kadar ısrar etseniz de onları röportaja ikna edemezsiniz, çünkü yapmamaları gerektiğine inanmışlardır. İşte bunlar gibi pek çok CEO da sosyal medyaya bulaşmamaları gerektiğine inanmıştır.

SOSYAL MEDYA YERİNE İÇ İLETİŞİM
İşin güzel yanı bunu yapmak istemiyorsanız dahi pek çok başka kanaldan iletişim kurabilirsiniz. Ben bir yönetici için asıl iletişimin çalışanlarıyla kurduğu iletişim olduğuna inanıyorum. Onlarla yüz yüze toplantılar yapabilir, şirket intraneti üzerinden sorularını cevaplayabilir ya da tartışma kurulları oluşturabilirsiniz. Sosyal medyayı denemeden önce mutlaka şirket içi iletişimi gerçekleştirdiğinize emin olmalısınız. Herhangi bir iç iletişim en iyi iletişimdir.

VİDEO MESAJLARININ POZİTİF ETKİSİ
En basiti şirket web sitenize bir fotoğrafınızı, bir konuşma videonuzu koyun. Ya da web sitenizden yeni işe başlayanlara bir “Merhaba” deyin.
Sosyal medyaya katılmadan iletişim kurmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Sosyal medyayı web siteniz üzerinden kullanmak çok kolay. Örneğin şirket web sitenizin kariyer bölümüne sizinle çalışmak isteyenler için yöneticinizin bir video mesajını koyabilirsiniz.

RİSKSİZ BİR YÖNTEM ÖNERİSİ
Bence video CEO’ların ve şirketlerin iletişimi için en kolay yol. Bu videoyu Youtube’a ve diğer sosyal medya platformlarına da koyabilirsiniz. Sosyal medyayı kullanmanın birçok ve üstelik çok kolay yolları var. Herkesin söylediğinin aksine çok az zaman alıyor. Bir video sadece 3 dakikanızı alır. Şirket adına CEO’nun mesaj ilettiği bir video ile risk de almıyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz