Global KOBİ platformu Denizli'deydi

Ekonomist ve Capital'in TTNET İŞYERİM’in desteğiyle oluşturduğu Global KOBİ Platformu buluşmasının 2.si mayısta Denizli’de yapıldı.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
KOBİ’lerin problemleri büyük. Yaşamaları için gerekli şartlar da ülkemizde çok eksik maalesef. KOBİ’lere daha fazla önem vermeliyiz. KOBİ’lerin en büyük sorunu finansman” dedi. Capital ve Ekonomist dergilerinin yayın direktörü M. Rauf Ateş de Global KOBİ Platformu ile birlikte, Türkiye’nin dört bir yanında toplantılar düzenlediklerini, KOBİ’lerin önünü açacak anket ve araştırmalar yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda Büyük Aile Şirketleri Araştırması’na başladıklarının altını çizdi.

Büyüme dördüncü çeyrekte
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, toplantıda, “Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektöründe gelişmeler” konulu bir sunum yaptı. Ekonomide iyileşmeye ilişkin ilk işaretlerin gelmeye başladığını söyleyen Özen, büyümede dibin birinci çeyrekte görülecek olsa bile pozitif büyümenin en erken dördüncü çeyrekte olabileceğinin altını çizdi. Özen, bankacılık sektörüyle ilgili de ekonomideki bozulmaya paralel olarak kötüleşen bilançolar nedeniyle bankaların daha ihtiyatlı bir yaklaşım sergilediğini söyledi. Özen, “Son yıllarda büyük bir artış gösteren reel sektöre verilen krediler, eylül ayından itibaren kısmen azaldı. Ancak biz, Türkiye’de reel sektöre en yüksek düzeyde kredi veren bankayız. Biz müşterilerimizin sesine kulak verdik, gerektiğinde onların yanında olduk, kredileri geri çağırmadık, aksine yeniden yapılandırdık” dedi. Bu krizin 1929’dan beri yaşanan en büyük kriz olduğunu söyleyen Özen, global bankaların bile kendi risklerini ölçemediklerini kaydetti. 14 trilyon dolarlık ABD ekonomisinin yüzde 6,4; trilyon dolarlık Japon ekonomisinin çift haneli küçülmesinin çok önemli bir olay olduğunu belirten Özen, Türk bankalarının 2001 krizinden çok büyük tecrübe edindiğini söyledi. KOBİ’lere yenİ fIrsatlar Teknolojiyi en verimli şekilde kullanan şirketler, her zaman rakiplerinden bir adım öne geçiyor. Özellikle finansman sıkıntısı yaşayan KOBİ’ler, teknoloji ile birlikte daha güçlü bir konuma yükseliyor. Türk Telekom Pazarlama İletişim Direktörü İsmail Bayazıt, TTNet’in hizmetleriyle KOBİ’lerin rekabet güçlerini artıracaklarına dikkat çekti. TTNET İŞYERİM’i, geçen yıl rekabette bir adım öne geçmek, küçük girişimcilere imkanlar sunmak amacıyla başlattıklarını anlatan TTNET Kurumsal Müşteri Kazanımı ve Bağlılığı Müdürü Boran Çelikkol, “Günümüzde bilgiye hızlı ulaşmak ve doğru kullanmak çok önemli bir hale geldi. Bizler KOBİ’lerin sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlıyoruz. Amacımız, Global KOBİ Platformu ile KOBİ sahiplerini bir araya getirerek onları dinlemek, sorunlarını ortaya çıkarmak ve bunlara çözümler bulmak. Aynı zamanda Türkiye’nin internet şirketi olarak, KOBİ’lere özel sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle de KOBİ’lerimizi desteklemeyi en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz” dedi. Çelikkol, yaptığı sunumda ise interneti doğru kullanarak cirolarını ciddi anlamda artıran şirketlerden örnekler verirken internet çağına dair bazı pratik bilgileri izleyicilerle paylaşarak internetin KOBİ’ler için ne ifade ettiğini de açıkladı.

Bİr sonraki buluşma Kayseri’de
Ülke ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ’leri, “Global KOBİ Platformu” ile bir araya getirmeye başlayan TTNET, bu proje ile KOBİ’lerin sorunlarının ortaya çıkarılarak bunlara çözüm bulunmasını amaçlıyor. Uluslararası standartlarda iş yapmak ve bu sayede dünyaya açılmak isteyen KOBİ’lerin kulübü olmayı amaçlayan platform ile 2009 yılında son olarak, kasım ayında Gaziantep’te bir toplantı düzenleyecek. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yönetim danışmanlarının katılımı ile gerçekleştirilecek toplantılarda, KOBİ’lerin hem yönetsel hem de finansal sorunları ve çözüm yolları tartışılacak. Ayrıca gerçekleştirilecek anketlerle KOBİ’lerin nabzı tutulurken, yayınlanacak kitaplarla da onlara destek kaynaklar ortaya çıkarılacak. Türkiye'nin önde gelen KOBİ sahiplerinin katılımıyla temelleri atılan Global KOBİ Platformu’na Anadolu'nun dört bir yanından, global bakış açısına sahip bütün KOBİ sahibi işadamları katılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz