Halktan gelen enerji

Alman halkı yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesini çok istiyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Halktan gelen enerji


Başlangıçta köydeki hiç kimse böyle bir ağın nasıl kurulacağını bilmiyordu. Bu girişimin ortak kurucularından ve bu kooperatifin eski İcra Kurulu üyelerinden biri olan Dr. Frank Heblich, "Nihayetinde hiçbirimiz mühendis değildik. Yerel enerji tedarikçisinin kapısını çaldığımızda, bize böylesine kapsamlı bir ağı kurmanın maliyetinin çok yüksek ve finansal anlamda verimsiz olduğunu söyleyerek kibarca bu projeye katılamayacağını belirtip kapıyı gösterdi" diyor.

Ancak bu projeye gönül veren grup bu fikirden kolay vazgeçmek istemiyordu yani zaten elde hazırolan atık ısıyı alıp kullanmak ve diğer yandan fosil yakıtlardan ve onlardan kaynaklanan maliyetlerden tasarruf etmek fikrinden. Ardından, bu ağın kurulmasının ne kadar pahalıya mal olabileceği, enerjinin ne kadarını tüketebileceklerini umabilecekleri ve nihayetinde bu projenin bir yandan tüketiciler açısından cazip olmaya devam ederken diğer yandan her bir hissedara en fazla kaç paraya mal olacağı hakkında çalışmaya başladılar. Böylesi bir projeyi hayata geçirmek, ağa bağlanacak hane sayısına bağlıdır. Bu yüzden yöre sakinleri projeye dahil edilmek için genel bir toplantıya davet edildiler. Heblich, "En büyük endişe kaynakları eski ısıtma sistemleri tamamen sökülüp çöpe atılacağından kışın soğukta kalma ihtimaliydi" diyor. Sonunda yöre sakinlerini ikna eden şey ise yapacakları maliyet tasarrufu olmuş.

Ardından yatırım maliyetlerinin yüzde 30'unu karşılayacak bir kooperatif kurmuşlar. Geri kalanı krediler ile hükümet destek programınca karşılanmış. Bir mühendis profesyonel destek vermiş ve gerekli inşaat ihalelerinin düzenlenmesine yardımcı olmuş. 2007 Haziran'ında ise temel atma töreni yapılmış. 100 gün sonra ilk hane ağa bağlanmış. Bugün köyün büyük kısmı bu ağa bağlanmış durumda. Herkesin korktuğu büyük çaplı bir ısı kesintisi olmadı ve birkaç saat içinde ısı dağıtımını tekrar başlatan bir mobil ısı ünitesi kiralanması durumu sadece üç kez yaşandı. Bugün herhangi bir büyük çaplı ısı kesintisi ihtimaline karşılık bir biyogaz yakıcısı yedek olarak tutuluyor. Yerel ısıtma ağı kurulduğundan bu yana Honigsee'de yaklaşık bin 500 metrik tonluk CO2 salınımı tasarrufu yapıldı. İşte bu, insanların bir topluluk halinde çalıştıkları zaman her yurttaşın yenilenebilirenerji kaynaklarının kullanımının artırılmasına nasıl katkıda bulunabileceğini gösteren bir başka örnek. Yani artık aşağıdan yukarıya doğru bir enerji geçişi sürecinin başladığından bahsedilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz