Hibrid öngörüler

Münih'te test edilen Biograph mMR, dünyada ilk defa manyetik rezonans görüntüleme ile pozitron emisyon tomografisini tek bir tarayıcıda birleştiriyor.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hibrid öngörüler


Birleşen güçler. MR ile PET'in tek sistemde birleştirilmesi nasıl gerçekleştirildi? Siemens Sağlık Sektörü'nde Manyetik Rezonans Birimi'nin başkanı olan Walter Marzendorfer, "Çok büyük iki makinanın birleştirilmesi konusunda olabildiğince teknik sorun söz konusuydu. Ama herşeyin ötesinde teknolojinin sınırlarını zorlamamız gerekiyordu" diyor. Bunu başarabilmek için Siemens'in Illionis'deki Moleküler Görüntüleme (MI) İş Birimi ile Almanya, Erlangen'deki Marzendorfer'in MR İş Birimi'nin uzmanlıklarını bir havuzda toplamaları ve aralarında Tübingen'deki Üniversite Hastanesi, Almanya'daki Jülich Araştırma Merkezi, Boston'daki Athinoula A. Martinos Merkezi ve Georgia, Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nden araştırmacıların da bulunduğu devasa bir global geliştirme ortaklarının uzmanlıklarından faydalanmaları gerekmişti. Marzendorfer, "Gerçekten örnek bir takım çalışmasıydı" diyor. Araştırmacıların önemle üzerinde durduğu konu ise PET dedektörü üzerinde ciddi değişiklikler yapmak. PET taramaları, hastanın vücudunda gama ışını izleri yaratır. Bu ışın dedektörünün ön yüzünde bulunan ışıldama kristallerinde foton emisyonu oluşmasına neden olur. Eskiden bu fotonlar, ölçülmeden önce elektronik olarak (birkaç santimetre uzunluğundaki elektron tüpleri olan) fotoçoklayıcılarla büyütülürdü. Ancak bir MR sisteminin manyetik alanı fotoçoklayıcılarca üretilen elektron dalgalarını o kadar güçlü yolundan çevirir ki, iki teknolojinin birleştirilmesinin önünde başa çıkılmaz bir engel olarak, herhangi bir net sinyal alınmasını imkansız hale getirir.
Çözüm mü? Siemens Sağlık Sektörü'nde PET Detector Araştırma ve Geliştirme programının başkanı Dr. Matthias Schmand, "Biograph mMR'da fotoçoklayıcıların yerine elektron tüplerinin boyutunun küsuratı kadar olan çığ fotodiyodları (APD) koyduk" diyor. Her ne kadar APD'ler de fotonların neden olduğu bir elektron akımını ölçüyor olsalar da, bu işlem harici manyetik alanlara tepki vermeyen bir yarıiletken katmanı sistemi içinde gerçekleşmektedir. Schmand, APDlerin aynı zamanda ikinci bir engelin üstesinden daha geldiğini söylüyor. "Bir MR'ın içine entegre edilebilecek kadar küçükler" diyor.

Kişiselleştirilmiş tedaviye doğru. Avrupa pazarı için 2011 yılının ikinci yarısı olarak planlanan, Biograph mMR'nin seri üretimine geçilmeden önce Siemens ile Klinikum rechts der Isar'daki Nükleer Tıp Kliniği, bu sistemin aralarında personel eğitimi ve hasta muayenelerinin planlanması gibi konuların bulunduğu günlük hastane işlerine nasıl uyum sağlayacağını gözden geçirecekler. Alman Araştırma Vakfı da (DFG), Almanya'da MR-PET alanındaki araştırmalara yüklü bir finansal destek sunarak önemli bir rol oynuyor. Münih'teki Biograph mMR'nin yanı sıra 2011 yılı boyunca Tübingen, Essen ve Leipzig'de birkaç ünite daha kurulacak. Marzendorfer, " Kişiselleşti rilmiş tedaviye giden yolda ve alzheimer gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasında, Biograph mMR çok önemli bir araç olacak" diyor. Yani Klinikum Rechts der Isar'da teknolojik bir devrim gerçekleştiriliyor. Ancak bu hastanenin tıp dünyasında yeni standartlar belirlemekle dolu 177 yıllık tarihinde bu bir ilk olmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz