İyi haberler yakın

Gazla çalışan enerji tesislerinin elinden her iş geliyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyi haberler yakın
Diğeryandan, Almanya, Irsching'deki gazlı tesis ise 6 veya 8 saatlik bir moladan sonra bile sadece 10 dakika içerisinde 350 MW'lık enerji üretebilir duruma geliyor. Bu başarısının sırrı ise başlangıçta yavaş çalışan buhar türbini ile gaz türbinini tek başına çalışacak şekilde ayırabilme yeteneğinde yatıyor. Tesis yeterince ısı üretilir üretilmez derhal kombine döngü moduna geçiriliyor. ABD ve hızla büyüyen Hindistan ile Vietnam gibi Asya uluslarının şu anda en büyük ortak endişe kaynağı enerji arzı güvenliği. Her ne kadar kömür günümüzde genel olarak doğalgaza kıyasla daha ucuz bir seçenek olsa da bu ülkeler tek bir enerji kaynağına bel bağlamış olmak istemiyor.

Burada Güney Kore bir diğer örnek. Ülkenin enerji rezervleri çok sınırlı ve dünyanın ikinci büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatçısı konumunda. Güney Koreliler ithal ettikleri doğalgazı milimi milimine verimli kullanmak istiyor. Bu maksatla 2013 yazında ülkenin ilk H-sınıfı kombine döngülü enerji tesisi hizmete girecek. Bu tesiste daha önce Irsching'de kurulan ve yüzde 60,75'lik dünya verimlilik rekoru kıran türbinle aynı türden olan H-sınıfı bir türbin olacak. Siemens daha şimdiden Güney Koreli şirketlere bu tip gaz türbinlerinden 7 tane satmayı başardı.

Alışılmadık kaynaklar.
ABD'de gazlı enerji tesislerine olan talebin patlamasının ardında temel olarak düşük doğalgaz fiyatları yatıyor. ABD'de doğalgaz giderek daha büyük oranlarda alışılmadık diye bilinen kaynaklardan elde ediliyor. Bu alışılmadık kaynaklar aslında doğalgazda olduğu gibi içi boş büyük odacıklarda değil ama tortul kayalar ile kömür damarlarının ince taneli katmanlarında sıkışmış çürümüş organik malzemelerden oluşan metan çökeltileri. Yakın bir geçmişe kadar bu gibi kaynaklardan gaz çıkartmak çok pahalı bir süreçti ve bu nedenle maliyetini kurtarmıyordu. Ancak teknolojik ilerlemeler sayesinde bu süreç kârlı hale getirildi. Burada öncelikle, yönlü sondaj sayesinde artık toprağın altındaki sıklıkla sadece birkaç metre kalınlığındaki ince kaya katmanlarına ulaşmak için 1 kilometre aşağıya kadar yatay olarak kazı yapılabilmesi mümkün. Ayrıca hidrolik kırılma denilen bir süreç ile 1.000 bar basıncında su pompalayarak da gazı kaya gözeneklerinden dışarı çıkmaya zorlamak mümkün. Bugüne kadar ABD'de 100 bine yakın şistli gaz sondajı yapıldı ve sonuç olarak kömürle çalışan enerji üretim tesislerine kıyasla gazla çalışan tesislere yatırım yapmak finansal anlamda fevkalade cazip bir hale geldi. Bu sondaj patlaması yakında dünyanın geri kalanına da yayılacak. Hemen hemen her ülkede çeşitli bölgelerde alışılmadık gaz rezervleri olduğundan IEA, 2035 yılına kadar 1 milyon sondaj yapılacağını tahmin ediyor. Ancak bu gibi bir sondaj halen tartışmalı durumda. Zira çevreciler, hidrolik kırılma sürecinde kullanılan kimyasalların yeraltı sularını kirletiyor olabileceğinden endişeleniyor. Hidrolik kırılma uzmanları ise sonda millerinin beton ile kaplı olduklarını ve bu nedenle yeraltı sularının aktığı dikey katmanlara hiçbir kirleticinin ulaşma ihtimali olmadığını söyleyerek bu görüşe karşı çıkıyor. Pflug, "Kombine döngülü enerji tesislerinin başarısı aynı zamanda yoğun olarak politik faktörlere de bağlı olacak" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz