Pratik yapmak mükemmelleştirir: İtalya'daki akıllı şebekeler

Siemens ile Cenova Üniversitesi’nden araştırmacılar, aynı zamanda bir depolama aracı olarak da kullanılabilen hem geleneksel hem yenilenebilir enerji kaynaklarının bir karışımıyla çalışan bir enerji şebekesi kuruyor. Bu projenin amacı, aslında şehirlere yönelik bir mikro şebeke kavramı geliştirmek. Siemens ve İtalyan enerji şirketi Enel, Cenova Üniversitesi’nin elektrik giderlerini daha şimdiden dikkate değer boyutta düşüren bu akıllı projenin sunumunu, Milano’daki Expo 2015 fuarında yapacak.

24 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Pratik yapmak mükemmelleştirir: İtalya'daki akıllı şebekeler
Mavi gökyüzüne bakan parabolik yansıtıcı, tıpkı devasa bir çanak antene benziyor. Oysa bu çanak anten, dünyanın dört bir yanındaki televizyon kanallarının sinyallerini almak yerine, güneşten gelen çevre dostu enerjiyi yakalıyor ve sonra onu devridaim yapan bir sıvının ısıtıldığı belirli bir bölmeye odaklıyor. Bu konsantre güneş enerjisi sistemi (CSP), karbondioksitsiz ısının yanı sıra aynı zamanda sürdürülebilir bir yoldan elektrik de üretiyor. Yüksek megavat çıktılı büyük CSP tesisleri, daha şimdiden İspanya ve Kaliforniya gibi güneşin bol olduğu yerlerde faaliyet göstermeye başladı bile. Ancak kuzey İtalya’daki Cenova’nın yaklaşık 45 kilometre uzağındaki Savona gibi şehirlerin merkezinde küçük ölçekte de faydalanılabiliyor. Orada 3 kilovat gücünde elektrik enerjisi ve 9 kilovat hacminde termal enerji üretmek için 3 adet parabolik yansıtıcı kurulmuş durumda. Onlar aslında İtalya’da 2014 başlarında faaliyete geçen, artık bütün şehirlere ve bölgelere örnek temsil eden dünyanın ilk mikro şebekesini yaratan eşsiz bir projenin birer parçası. Gelecekte bu gibi akıllı dağıtım ağları, çeşitli geleneksel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra hem çevreci hem güvenilir bir enerji tedarik sistemi yaratmak için elektrik depolama cihazlarına ve denetlenebilir enerji tüketicilerine de bağlanacak. Enerjiyi son kullanıcıya yakın bir yerde üreten mikro şebekeler, geleceğin dağınık enerji sistemlerini geliştirmenin vazgeçilmez bir parçası. 
Mikro şebeke sayesinde Cenova Üniversitesi’nin yıllık enerji gereksiniminin (1 gigavat/saat) yaklaşık yarısını kendi kendine üretmesi sağlanıyor Siemens gelecek yıllarda toplulukların, belediyelerin ve şirketlerin enerji ihtiyacını karşılayacak mikro şebekeler gibi yeni çözümler geliştirmek için dünyanın dört bir köşesinde Cenova Üniversitesi gibi araştırma ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Akıllı Çoklu-Üretim Mikro Şebeke (SPM) projesi de Cenova Üniversitesi ve bu proje için gerekli olan 2,4 milyon Euro’luk desteği sunan İtalyan Araştırma Bakanlığı ile birlikte yürütülen bir ortaklık. Bu projenin anahtar teslimi yapılması görevi Siemens’e verilmiş durumda. Eskiden Savona yerleşkesi, kendi elektriğini kamuya ait bir şebekeden alırdı ve ayrıca 2 adet su ısıtıcısı kazanıyla donatılıncaya kadar büyük bir doğalgazlı ısıtma birimini de kullanmak zorundaydı. Mikro şebekenin devreye alındığı günden bu yana bu yerleşke yıllık 1 gigavat/saatlik enerji gereksiniminin yaklaşık yarısını kendisi temin ediyor. Burada maksimum çıktısı 80 kilovat olan bir fotovoltaj tesisiyle ve ayrıca 250 kilovat elektrik çıktısıyla 300 kilovat termal çıktısı olan 3 adet mikro gaz türbinle desteklenen üç adet CSP parabolik ayna var. Bu sistemin içinde ayrıca ısıtma ve soğutma için soğutucular, elektrikli araçlar için iki adet akülü şarj istasyonu, iki adet ısı depolama cihazı ve100 kilovat/saat kapasiteleriyle rüzgarın esmediği, havanın güneşsiz olduğu ve doğalgaz fiyatlarının bir hayli yüksek gezindiği zamanlar bu yerleşkenin 3 saat boyunca elektriksiz kalmamasını sağlayacak sodyum nikel aküler var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.