Yenilenebilir enerjilerin gümbür gümbür gelmesine rağmen enerji resminde kilit yeri petrol ve doğalgaz alacak

Enerji sistemleri bugün çok sayıda ülkede önemli değişikliklere uğruyor. Artık ajandamızın üst sıraları, dağıtık enerji üretimi, akıllı enerji şebekeleri, konvansiyonel olmayan kaynaklar ve elbette yenilenebilir enerjilerle dolu. Ancak yenilenebilirlerde görülen patlamaya rağmen fosil yakıtlar, kritik bir rol oynamaya devam edecek.

24.08.2015 11:23:260
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilenebilir enerjilerin gümbür gümbür gelmesine rağmen enerji resminde kilit yeri petrol ve doğalgaz alacak
BP’nin 2014 Dünya Enerji İstatistikleri Raporu’na göre dünya genelinde fosil kaynakların tüketimi, 2013 yılında yüzde 2,3 oranında artmış. Bir kıyaslama yapmak gerekirse bu oran, 2012 yılında sadece yüzde 1,8 seviyesindeydi. Dünya genelindeki bu artışın 5’te 4’ü gelişmekte olan ekonomilerde yaşanmış. BP, şu anda dünyadaki enerji tüketiminin neredeyse 3’te 1’ini oluşturan petrolün en yaygın kullanılan fosil yakıt türü olarak kalmaya devam ettiğini bildiriyor. Ancak aynı zamanda bu “siyah altın”, 2013 yılında da tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi pazar kaybına uğradı. Enerji karışımındaki payı, 1965 yılından bu yana hiç bu kadar düşmemişti. Aynı zamanda fiyatlarda da sert bir düşüş yaşandı: 2014 Haziran’ında bir varil petrolün fiyatı 110 doların üzerindeyken 2015 baharında 50 doların biraz üzerinde. Bunun nedenleri çok karmaşık. Diğer şeylerin yanı sıra petrol talebinin azalmasına, dalgalanan global ekonomi neden oluyor. Aynı zamanda tarihsel olarak büyük bir petrol ithalatçısı olan ABD de kendi petrol üretimi arttığı için petrol ithalatını sert bir şekilde kıstı ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan da şu anda fiyatlara istikrar kazandırmak için petrol üretimini azaltmaya hazır değil.
Doğalgaz: Dünya çapında bir başarı hikayesi Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2014 yılında yayınladığı “Dünya Enerji Görünümü” başlıklı raporunda, 2040 yılı itibarıyla global enerji talebinde yüzde 37’lik bir artış olacağını öngörüyor. Ancak bugüne kadar yüzde 2’nin biraz üzerinde gezinen yıllık artış oranları, 2025 yılından sonra bu rakamın yarısına düşecek. Fosil kaynaklar, 2012 yılında global enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 82’sinden sorumluydu ve bu payın 2040 yılı itibarıyla yüzde 75 civarında olması bekleniyor. Bu rapora göre özellikle de doğalgaza olan global talep, yüzde 50’den fazla artacak. Bu, fosil yakıt türleri arasında en yüksek artış oranı. IEA’nın hesaplamalarına göre, 2030 yılına gelindiğinde OECD devletlerinde doğalgaz fosil yakıtlar içinde liderliği ele geçirmiş olacak. Diğer yandan kömürün payının ise 2035 yılı itibarıyla yüzde 27’ye düşerek doğalgazın payıyla eşitlenmesi öngörülüyor. Dünya genelinde artışın neredeyse yüzde 60’ından konvansiyonel olmayan doğalgaz sorumlu olacak. Siemens Kurumsal Bilgiler Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir analizde, kaya gazı en hızlı büyüyen segment olarak tanımlanıyor. Örneğin ABD’de, şu andaki doğalgaz üretiminin yaklaşık yüzde 44’ü kaya gazından elde ediliyor. ABD’de teknolojide hidrolik bir kırılma beklenmediğinden enerji çok bol ve diğer ülkelerden çok daha ucuz. IEA uzmanları, 2020’li yıllarda bir birim enerjinin maliyetinin Çin’e kıyasla ABD’de daha düşük olacağını bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz