5 bin gence staj fırsatı

Genç Capital, Türkiye de gençlerin en çok çalışmak istediği şirketlerdeki staj olanaklarını ve hangi şirketin 2014 ’te kaç stajyer alacağını araştırdı.

23.04.2014 22:31:370
Paylaş Tweet Paylaş
5 bin gence staj fırsatı
Türkiye’nin alanında önde gelen şirketlerinden bazılarında staj başvurusu süresi doldu bile. Çoğu şirkette ise 2014 için staj başvuruları hala sürüyor. Örneğin Arçelik, bu yıl 650 öğrenciye staj imkanı sağlamayı planlıyor. Vestel, çeşitli bölümlerine 3 grup halinde 120 stajyer kabul edeceğini açıkladı.

Renault Mais ise 2014 ’te toplam 45 stajyer alacak. Bazı şirketler şubat bazıları mart ayında çeşitli platformlardan başvuru kabul ediyor. İhtiyaçları doğrultusunda alım yapan şirketlerin stajyer kadroları için belli kriterleri ve beklentileri var.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Genç Capital, Türkiye de gençlerin en çok çalışmak istediği şirketlerdeki staj olanaklarını ve hangi şirketin 2014 ’te kaç stajyer alacağını araştırdı. Staj kuşkusuz genç yetenekler ve yeni mezunlar için şirketleri ve iş birimlerini tanıyabilmek için eşsiz bir fırsat ve paha biçilemeyecek kadar değerli bir deneyim...

Birçok şirket için de öğrencilerin kariyer yolculuklarını desteklemek, onların fikir ve yaratıcılıklarından faydalanmak, genç yeteneklerle birlikte çalışma imkanı bulmak büyük önem taşıyor.

Bu nedenle her yıl çok sayıda şirket, gelecek vadeden yetenekli insan gücünü belirlemek, onların gelişimlerine katkıda bulunmak ve üniversite/endüstri işbirliğinin devamlılığını sağlamak amacıyla farklı kapsamlarda staj programları hayata geçiriyor.~
Stajyerleri geleceğin çalışanları olarak düşünen şirketler, üniversitelerden ihtiyaçları doğrultusunda alım yapmaya gayret ediyor. Birçoğu öğrencilerin okuduğu bölümün kendi organizasyonlarının ihtiyaçlarına yanıt vermesini ana kriter olarak kabul ediyor.

Ayrıca adayın akademik başarılarının yanında işin gerektirdiği karakter özelliklerini de değerlendirerek onları farklı programlara yerleştiriyorlar. Çoğu şirket, staj boyunca izleyip potansiyel gördüğü gençlere öğrenciyken çalışabilmesi için yarı zamanlı iş imkanı tanıyor ya da mezuniyet sonrası için iş teklifinde bulunuyor.

Genç Capital Türkiye’de gençlerin en çok çalışmak istediği şirketlerde staj olanaklarını ve hangi şirketin 2014 yılında kaç stajyer alacağını araştırdı.

KAÇ STAJYER ALINACAK?
Türkiye’nin alanında önde gelen şirketleri bu yıl çok sayıda stajyer alımı gerçekleştirecek. Örneğin tekstil devi Yeşim Tekstil, bu yıl 97’si lise, 128’i üniversite stajyeri olmak üzere toplam 136 stajyer alımı gerçekleştirecek.

Vestel, AR-GE, kalite, üretim, pazarlama, finans ve satın alma bölümlerine 3 grup halinde 120 stajyer kabul edeceğini açıkladı. Renault Mais, 2014 yılında, pazarlama, satış, satış sonrası, iletişim, insan kaynakları, bilgi sistemleri ve mali işler bölümlerinde toplam 45 öğrenciye staj imkanı sağlayacak. ~
Henkel ise bu yıl yaklaşık 80 stajyer alacak. Bu alımlar ağırlıklı olarak satış, pazarlama alanlarında olacak. BSH, 130 civarında kısa dönem ve 50 uzun dönem stajyer alımı gerçekleştirmeyi planladı. Migros, yaz döneminde 65-70 üniversiteli stajyeri, kış döneminde 40-45 lise stajyeri şirkette değerlendirecek.

Migros İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz, “Uzun dönem stajyerlerimiz için ise 15 kişilik bir kontenjanımız bulunuyor” diyor.

Akbank, yalnızca genel müdürlükteki iş birimleri ve destek birimlerinde görevlendirmek üzere, ihtiyaçları doğrultusunda yaklaşık 100 kadar stajyer alımı yapmayı hedefliyor. Capital’in araştırmasına yanıt veren 17 büyük şirketin bu yıl toplam 5 bin 281 stajyer alımı yapacağı görülüyor.

BAŞVURU DÖNEMİ
Her şirket staj başvuruları için farklı bir takvim uyguluyor ancak genellikle başvuru kabulünde mart ayı öne çıkıyor. Yeşim Tekstil’e başvurular mart ayı içinde insan kaynakları departmanına elden veya e-posta ile yapılıyor.

Nisan ayında bölümlere yerleştirme yapılırken mayıs ayında ise yaz ve kış dönemi stajyerleri açıklanarak ilan ediliyor. Vestel, staj başvurularını 1-31 Mart tarihlerinde www.vestelkariyer.com adresi üzerinden alıyor. Renault Mais’te staj yapmak isteyenlerin insan kaynakları bölümüne 30 Nisan tarihine dek başvurması gerekiyor. ~
BSH ise kısa dönem stajlar için 131 Mart tarihleri arasında kariyer.net sitesinde ilan yayınlıyor. Akbank’ın staj programı için başvurular bahar döneminde açılacak. Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, başvurular için “kariyer.akbank.com” ve “5N 1 Kariyer” siteleri üzerinde yayınlanacak ilanların takip edilebileceğini söylüyor.

3M için staj başvuruları şubat ayında başlıyor ve adaylar www.3m.com/kariyer sayfasından başvuru yapabiliyor. Abdi İbrahim, uzun dönem staj ilanlarını kasım-aralık, kısa dönem staj ilanını da şubat ayında Kariyer.net üzerinden yayınlıyor. Global Yatırım Holding ise başvuruları aralık ayından itibaren Yale Üniversitesi’nin kariyer bölümünden takip ediyor.

STAJ SÜRESİ
Staj süreleri şirketten şirkete değişiyor. Türk Henkel’de iki tür staj imkanı var. Yaz dönemi stajları 1-3 ay arasında, uzun dönem stajlar ise 6-12 ay arasında sürüyor. BSH’da ise kısa dönemli stajlar öğrencinin zorunlu staj gün sayısına göre değişmekle beraber 20-3045 ve 60 gün süreyle devam edebiliyor.

Uzun dönem stajlar ise en az 4 ay en çok 2 yıl sürüyor. Akbank, staj sürelerini minimum 4 maksimum 8 hafta olarak planlıyor. Abdi İbrahim’de uzun dönem stajlar 3 ve 6 aylık süreleri kapsarken kısa dönem stajlar haziran, temmuz ve ağustos aylarında 1 aylık sürede yapılıyor.~
Migros da 2 ayrı staj dönemine sahip şirketlerden... Migros İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz, “Yaz döneminde üniversite 3’üncü sınıf öğrencileri haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere 3 farklı dönemde şirketimizde staj yapabilir.

Kış döneminde ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencileri zorunlu staj programlarını şirketimizde gerçekleştirebilir. 3M’de staj süreleri haziran-eylül ayları için toplamda 3 ay. Şirketin staj programının adı da 3M Young Talents ol.

P&G Türkiye İK Direktörü Bilgehan Ergenekon, staj sürelerinin ortalama 2-3 ay devam ettiğini belirtiyor ve devam ediyor: “Bir ya da birkaç projenin lideri olarak çalışıyorlar. Program boyunca öğrencilerin okul hayatında öğrendikleri teorilerin iş dünyasındaki uygulamalarla harmanlanması, P&G uzmanları ile deneyimlerin paylaşılması ve iş dünyasının dinamiklerinin derinlemesine anlatılması hedefleniyor. ”

BAŞVURU ŞARTLARI
Her şirket adayların belli koşulları karşılamasını ve spesifik bazı özelliklere sahip olmasını istiyor. Adayları birtakım elemelerden geçirerek programlarına dahil ediyor. Renault Mais’de başvuran öğrenci için akademik staj zorunluluğunun olması gerekiyor.

Daha çok 3’üncü sınıf öğrencilerini tercih ettiklerini belirten Renault Mais İnsan Kaynakları, Kalite ve Endüstriyel İlişkiler Direktörü Cenap Binici, “Başvuru sayısı ve kontenjan uygun ise alt sınıflardan da öğrenci kabul ediyoruz.~
Öğrencilerin okudukları bölümlerden ziyade, otomotiv sektörüne olan ilgilerini, yönelmek istedikleri meslekleri ve yabancı dil bilgilerini dikkate alıyoruz” diyor. BSH kısa dönem stajlar için üniversite 1’inci sınıftan itibaren başvuru alıyor. Uzun dönem stajlar için ise 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin başvurularına öncelik veriyor.

BSH İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Aksoy, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Çünkü uzun dönem stajyerlerimiz haftada en az 2 gün BSH’da çalışıyor ve mezuniyete yaklaşmış öğrencilerin ders programları yarı zamanlı çalışma için daha uygun oluyor. Bölüm ayrımı yapmamakla beraber departmanların ihtiyaçları doğrultusunda ağırlıklı mühendislik ve iktisadi idari bilimler fakültesinde okuyan öğrencilerimizi değerlendiriyoruz.”

ŞİRKETLER NELER BEKLİYOR?
Staj programlarına kabul edilmek için şirketlerin adaylardan birtakım beklentileri de var. Migros, adaylara başvuru formunu eksiksiz doldurmalarını ve diğer adaylar arasında kendilerini öne çıkaran özelliklerini vurgulamalarını öneriyor.

Migros İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz, “Öğrencilere stajı iş dünyasının ilk basamağı ve önemli bir öğrenme süreci olarak görmelerini tavsiye ederim” diyor. Abdi İbrahim İK Direktörü Hakan Önel, stajyerlerinde yüksek iş disiplini, sorumluluk ve etkin iletişim yetkinliklerinin güçlü olmasını beklediklerini söylüyor.~
Akbank’a ilgi duyan genç yeteneklere ilgi duydukları alana yönelik yeteneklerini keşfetmeleri konusunda staj süreci boyunca destek olmak istediklerini ifade eden Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, “Bu çerçevede iyi bir staj deneyimi yaşatmayı, sektörü, bankamızı tanıtmayı ve kendilerini bankamıza kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Türk Henkel’in stajyerlerinden en büyük beklentisi Henkel için potansiyel çalışan adayı profilini sergilemeleri. Türk Henkel İnsan Kaynakları Direktörü Pınar Göçgün, bu konudaki yaklaşımlarını şöyle açıklıyor: “Bu seçimleri yaparken aslında geleceğin yöneticilerini arıyoruz.  Bu nedenle takım çalışmasına uyumlu, enerji seviyesi yüksek, yenilikçi bakış açısına sahip adayları tercih ediyoruz.”

İdil Şeker Yıldız Hol. İK Strateji ve Sistem Geliştirme Direktörü
“1.100 öğrenciye staj imkanı sağladık”
KARİYERE DESTEK

Meslek liselerinin zorunlu kış dönemi stajı, üniversiteliler için zorunlu veya isteğe bağlı yaz dönemi ve JOB (Junior orientation in business ) adını verdiğimiz proje bazlı staj programları bulunuyor. 2013’te 1.100 öğrenciye staj imkanı sağladık. 2014’te de böyle olmasını bekliyoruz.

SOSYAL MEDYA KULLANIMI
Özellikle 3’üncü, 4’üncü sınıf ve yüksek lisans öğrencilerini davet ettiğimiz projede, öğrencilere gerçek projeler üzerinden sorumluluk veriyoruz. Yeni mezun ve stajyer alımlarında aktif olarak sosyal medyayı kullanıyoruz.~
Staj başvurularını www.yildizkariyer.com ve kariyer.net sitesi üzerinden yayınladığımız ilanlar üzerinden değerlendiriyoruz. JOB başvuru sürecinin şubat ayında başlayacağı programda genel yetenek testi, İngilizce sınavı ve değerlendirme merkezi uygulaması sonucunda başarılı olan gençlere Yıldız Holding’de staj imkanı sağlanıyor.

Bülent Bayram
Vodafone Türkiye Yetenek Geliştirme Direktörü
“5 aşamalı değerlendirme yapıyoruz”
HER YIL FARKLI SAYIDA ADAY ALIYORUZ

Yılda ortalama 50 öğrenci, üniversite son sınıfta okudukları süre içerisinde şirketimizde çeşitli projelerde yer alıyor. 2014 yılında 50 üniversite öğrencisiyle stajyerimiz olarak pazarlama, bilgi teknolojileri, network, finans, insan kaynakları gibi şirketin tüm bölümlerinde birlikte çalışmayı hedefliyoruz.

EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ
Staja başlayan kişileri uzun vadeli değerlendirmek, kendilerini geliştirebilecekleri platform sunmak en önemli önceliğimiz. Dolayısıyla Vodafone Türkiye’de staj yapan üniversite öğrencileri için staj sürelerini uzun dönem, 6 ay olarak belirliyoruz. ~
Başvurular Vodafone Türkiye web sayfasından ve büyük iş arama portallarından kabul ediliyor. Üniversitede son yıllarını okuyan özellikle mühendislik, işletme ve ekonomi bölümlerinde lisans eğitimlerini sürdüren öğrenciler, staj için Vodafone Türkiye’ye başvuru yapabiliyor.

SOSYALLİK FAKTÖRÜ
Program adaylarımız, çeşitli testler ve değerlendirme merkezi uygulamalarından oluşan toplam 5 aşamalı bir süreçten geçiyor. Adayların üniversite döneminde ne kadar sosyal ve etkin olduklarını, akademik başarılarını, daha önce yapmış oldukları stajları, program için ne kadar istekli olduklarını ve bu çerçevede belirlemiş olan yetkinlikler dikkate alınıyor.

Melitsa Mizrahi
Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü&Avrasya ve Afrika Grubu Ofisi İşe Alım Müdürü
“Çeşitliliğe önem veriyoruz”

70 ÖĞRENCİ KABUL EDECEK
Staj için kısa ve uzun dönemli olarak iki farklı program uyguluyoruz. ‘Career Express 365’ haziran ayında başlayarak bir yıl, ‘Career Express ZIP’ programı ise temmuz ayında başlayarak bir ay süreli oluyor. Staj programlarımıza her yıl yaklaşık 70 öğrenci kabul ediyoruz, 2014 yılında da aynı sayıda öğrenciyle birlikte olmayı planlıyoruz.~
BAŞVURULAR WEB ÜZERİNDEN
Pazarlama, stratejik planlama, kurumsal iletişim, muhasebe, satın alma ve finans ile insan kaynakları, gibi departmanların öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Staj başvurularımızı yıl boyunca web sitemiz üzerinden alıyoruz. Başvuruların ve görüşmelerimizin en çok yoğunlaştığı dönem ise ocak-mayıs ayları arası oluyor.

ARANAN ÖZELLİKLER
Career Express 365 programımıza staj başvurusu yapmak isteyen adaylarımızın üniversitelerin lisans programlarında 3’üncü sınıfı bitirmiş veya master öğrencisi olması gerekiyor. Öğrencileri değerlendirirken bir çok kriteri dikkate alıyor, çeşitliliğe önem veriyoruz.

Buket Çelebiöven Arçelik İnsan Kaynakları Direktörü
“Bu yıl 650 stajyer alacağız”
AĞIRLIK AR-GE’DE

Öğrencilerin iş deneyimi kazanmaları ve iş hayatına hazırlanmalarına katkıda bulunma amacıyla hareket ediyoruz. Bu yıl 650 adet öğrenciye staj imkanı sağlamayı planlıyoruz. Ağırlıklı olarak araştırma geliştirme, üretim ve satış departmanlarına stajyer alımı yapılıyor.~

FACEBOOK’TAN BAŞVURU
Şirketin, Eskişehir, Bolu, Ankara, İstanbul ve Çerkezköy lokasyonlarına stajyer alımı olacak. Ayrıca ARGE bölümlerine özel 3 aylık uzun dönem staj imkanı sunuluyor. Staj başvuruları mart ayında Arçelik web sitesinden ve Arçelik Kariyer Facebook sayfası üzerinden alınacak.

ÖNCELİK KİMDE?
Öncelikli olarak üçüncü sınıf öğrencileri değerlendirilmeye alınıyor. Öğrencilerin okullarındaki başarı düzeyi de dikkat edilen noktalar arasında. Ağırlıklı olarak üniversitelerin mühendislik ile iktisadi ve idari bilimler fakülteleri öğrencilerine staj kontenjanında yer veriliyor. Ayrıca, genel yetenek testi ve yabancı dil sınavı uygulanıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz