“Bölgesel lider adayı gençlere davet”

Vakıf, üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak gençleri geleceğin lideri olmaya hazırlamayı amaçlıyor.

1.06.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
“Bölgesel lider adayı gençlere davet”
Orhan, Cizreli, 9 çocuklu bir ailenin oğlu. Annesinin ve babasının okuma yazması yok. Aileden tek okuyan o çıkmış. Kendinden küçük 2 de kız kardeşi vardı. Orhan’la tanıştığımızda Fırat Üniversitesi’nde daha ilk sömestrindeydi. Bilgisayar mühendisliği öğrencisi, çok mahcup bir delikanlıydı. Sonra transformasyon başladı. Diksiyon dersleriyle önce Türkçesi değişti. Sonra İngilizce öğrendi. Tüm eğitim programlarımızdan yararlandı. AB projeleriyle 3 kez yurtdışına gitti. Stajını İstanbul’da, Microsoft’ta yaptı. Sonra Akfen’de staj yaptı. Şu anda Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olan Mersin Limanı’nda bilgi işlem müdürü. Kendinden küçük 2 kız kardeşini de Orhan okuttu. Evlendi, şu an 2 çocuğu var ve hala toplumsal hizmet yapıyor. Onunla gurur duyuyoruz.”
Bu hikayeyi gözleri dolarak anlatan Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Akın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 8 üniversitede uyguladıkları bireysel gelişim programıyla yarattıkları farka ve fırsat eşitliğine dikkat çekiyor.
TİKAV, Şafak Akın ve eşi Hamdi Akın tarafından 1999’da Ankara’da kuruldu. Vakıf, üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak gençleri geleceğin lideri olmaya hazırlamayı amaçlıyor. Şafak Akın, “Amacımız eğitimle değiştirip dönüştürmek. Türkiye’nin genç insan kaynağı için katma değer yaratmak. Eğitimle birlikte toplumdaki özlediğimiz değişim ve dönüşümü yakalıyoruz. Düşünceler insanları etkiliyor, insanlar toplumu etkiliyor, toplum ancak öyle değişiyor. Toplumu sihirli bir değnek değiştirmiyor. Oturduğunuz yerden hayıflanmak yerine böyle küçük adımlarla toplumu değiştirme şansınız var. Örneği de TİKAV’ın bu projesi” diyor. TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Akın, yürüttükleri eğitim programıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki üniversitelerde eğitim gören gençlere fırsat eşitliği sağlama çabalarını şöyle anlattı:
FİKİR HAM­Dİ AKIN’A AİT
TİKAV’ı 1999 yılında Ankara’da kurduk. Fikir eşim Hamdi Akın’a ait. Aldıklarımızı topluma geri verme vakti geldi diyerek kafasında bir vakıf kurma fikrini bana açtı. Böyle bir oluşuma liderlik eder misin dedi. Ben de kabul ettim. Sosyal sorumluluk daha önce hiç içinde bulunmadığım bir sektördü. Aslında hukukçuyum ve o sıralar özel sektörde çalışıyordum. Sonra vakfı kurduk ve vakfın kuruluşunun üçüncü ayında bireysel gelişim programını hayata geçirmeye başladık. Pilot üniversite olarak Elazığ Fırat Üniversitesi’ni seçtik. Daha sonra Van 100. Yıl Üniversitesi’ni programa dahil ettik. Sonraki yıllarda Ankara’da ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi’nde ve Eskişehir’de de Osmangazi Üniversitesi’nde projeyi uyguladık. Şu ana kadar 200 kadar öğrenci mezun ettik. Şu anda da 50-60 öğrencimiz var. Her yıl programa 60-80 öğrenci katılıyor bir yandan o kadar öğrenci mezun oluyor. Program 4 yıl sürüyor.
DO­ĞU VE GÜ­NEY­DO­ĞU’YA YÖ­NEL­DİK
Projenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde çok daha verimli olduğunu gördük. Çünkü, aslında bu bir eğitim programı. Bir öğrenciyi 4 yıl boyunca şemsiyesi altında tutan bir program. Bugün itibarıyla programı 8 üniversitede uyguluyoruz. Bunlar Malatya’daki İnönü Üniversitesi, Elazığ’daki Fırat Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Van 100. Yıl Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Şanlıurfa Harran Üniversitesi. 8 üniversitede faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.
TİKAV ayrıca, 2001 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nın bağımsız operatörü olarak programı kendi bünyesindeki gençlere uygulama yetkisini aldı. 2003 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nın tüm Türkiye’de uygulanmasını temin etmek üzere ulusal otorite olarak kurulan ve yetkilendirilen Gençlik Ödülü Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz