“Dev markaların kalıplarını Türkiye’de üretiyoruz”

Göz önünde olmayan, sessiz sedasız büyüyen kalıp sektörü dünya markalarını Türkiye’ye getiriyor.

1 MAYIS, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
“Dev markaların kalıplarını Türkiye’de üretiyoruz”

Bu noktada kalite-fiyat performansı yüksek, ulaşım ve iletişim problemi olmayan Türk firmalarının bu değişimden faydalanacakları kesin. Kalıp sektörümüze baktığımızda Yıldız Kalıp’ın da içinde bulunduğu belirli firmalar bazında standartlarımız, dünyada söz sahibi Avrupalı veya Kore, Japonya gibi Uzakdoğulu birçok kalıp üreticisinden yüksektir. Bunun en önemli sebebi, ülkemizde 2000’li yıllarda otomotiv sanayinin hızla ve gelişerek büyümesi sonucu ortaya çıkan kaliteli ürün ve nihayetinde kaliteli kalıp talebini karşılamak üzere yapılan güncel yatırımlardır.
2010 yı­lın­dan bek­len­ti­le­ri­niz ne­ler?
Kalıpçılık sektörü, rekabet ettiği Portekiz, İtalya, İspanya, Güney Kore gibi birçok ülkede devlet tarafından ciddi anlamda destekleniyor. Devlet, üniversite, özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi ve devlet desteği verilmesi halinde pazar büyüklüğü kısa sürede 3 milyar doların üzerine çıkabilir.
Türkiye'de kalıp ihtiyacının 1 milyar 250 milyon dolarlık kısmı ithalat yoluyla temin edilirken, sektör sadece 500 milyon dolarlık kalıp ihraç edebiliyor. Krizde Avrupalı firmalar maliyetlerini düşürmek için arayışa girdiler ancak Çin gibi düşük maliyetli ülkelerde yaşanan kalite, termin, iletişim ve ulaşım sorunları nedeniyle bu firmalar yönünü artık Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye'ye çevirdiler. Bu noktada ulaşım ve iletişim problemi olmayan Türk firmaları bu değişimden faydalanacaklar. Ancak devlet desteği ve ana sanayi ile ilişkilerin geliştirilmesi şart. Kalıp sektörünün yarını için, ana sanayinin, yan sanayinin ve devletin “ulusal kalıpçılığı” desteklemesi gerekiyor. Kalıp sektöründeki faaliyetlerimize, rekabet ettiğimiz ülkelerdeki uygulamalara ve Türkiye'deki yüksek yatırım maliyeti, yüksek girdi maliyetleri ve ağır vergi yüklerine rağmen devam etmekteyiz. Portekiz, İtalya, İspanya, Güney Kore gibi birçok ülkede kalıp sektörü milli sektör ilan edilmiş durumda ve devlet tarafından doğrudan destekleniyor. Devlet, üniversite, özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi ve devlet desteği verilmesi halinde, pazar büyüklüğü kısa sürede 3 milyar doların üzerine çıkabilir.
Dikkat çekmek istediğimiz bir diğer nokta ise, nitelikli işgücü konusunda yaşanan sıkıntıdır. Bu sorunu aşmak için üniversite, yüksek okul, teknik ve meslek liseleri ile ortak çalışmalar yapılması gerekiyor. Bütün bu sorunlara rağmen son 1,5 yıldır yaşadığımız “duraklama dönemi”nin ardından 2010 çıkış yılı olabilir. Özellikle otomotiv sektöründe, 2010 yılının ilk yarısında başlayacak olan yeni projelerle durgunluğun aşılacağını umut ediyoruz. Bu yıl içinde ana sanayiden gelecek yeni projeler, teklifler ve devlet desteğiyle yükselişe geçmeyi ve 2010 yılında daralan pazar kaybını telafi ederek kapasitede eski günlere dönmeyi hedefliyoruz.
Fir­ma­nızı pa­zar­da han­gi nok­ta­da gö­rü­yor­su­nuz?
Yıldız Kalıp, saç kalıpçılığı, saç parça imalatı gibi konularda faaliyet gösteren Türkiye’deki en önemli firmalardan biri ve İstanbul’da da tek. Türkiye’nin kalıpçılık geçmişinde oldukça önemli bir yere sahibiz. Yeni yatırım, teknolojik altyapı ve sürekli ileriye dönük çalışmalarımız sonucunda 40 yılı bulan firma ömrü süresince hep çıtayı yükselttik ve diğer kalıp firmalarına da örnek olduk. Tekirdağ Erkek Sanat Enstitüsü Torna Tesviye bölümünde okuduğum yıllarda bir hayalim vardı. O yıllarda, bu hayalimin verdiği heyecanı ve hissettiğim duyguları 23 Nisan 1957 tarihinde şiir okurken çekilen bir fotoğrafımın arkasına şu sözleri yazarak dile getirmiştim: “Atıldığım bu sanat mesleğinde en büyük gayem, milletime fayda verecek bir kimse olarak yetişmektir. “Bu sözleri yazdıktan tam 12 yıl sonra 1969 yılında Auer firmasında çalışırken hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim ve küçücük bir kalıp atölyesi kurdum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.