“Dev markaların kalıplarını Türkiye’de üretiyoruz”

Göz önünde olmayan, sessiz sedasız büyüyen kalıp sektörü dünya markalarını Türkiye’ye getiriyor.

1.05.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
“Dev markaların kalıplarını Türkiye’de üretiyoruz”
Türkiye’nin ilk üç kalıp firmasından biri olan Yıldız Kalıp, sektörde 40 yılı aşkın bir zamandır faaliyetini sürdürüyor. Mercedes-Benz, Laepple, Porsche, BMW gibi büyük markalara kalıp üretimi yapan Yıldız Kalıp A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Yıldız, 1969 yılında kurduğu firmasının bugün kalıp sektöründe bir dünya markası haline geldiğini ve Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu belirtiyor. Sektörün duayenlerinden Cemil Yıldız, Türkiye’de kalıpçılığın geldiği yeri ve sektörün geleceği hakkındaki görüşlerini paylaştı.
Kaç yıl­dır ka­lıp sek­tö­rün­de fa­ali­yet gös­te­ri­yor­su­nuz?
Yıldız Kalıp, 1969 yılında İstanbul Topkapı’da kuruldu. 1971 yılında Auer firmasına yapmış olduğu “Set Üstü Ocak Tablası Kalıplarının Operasyon Azaltma Çalışması” sonucunda üretimin 4 operasyondan tek operasyona indirilerek parçanın tek operasyonda üretilmesini sağladık. Böylece hem kalıp maliyetlerini çok düşürdük hem de prosesi hızlandırarak üretim adetlerini en az 4 kat arttırdık. Bu başarı, Yıldız Kalıp’ın tarihinde bir mihenk taşıydı. Bugün de otomotiv ve beyaz eşya endüstrisine saç metal şekillendirme kalıpları ve saç parça üretmeye devam ediyoruz.
Üre­ti­mi­ni­zi ne­re­de ya­pıyor­su­nuz?
1979 yılında Avcılar’da 2 bin 500 metrekarelik ilk fabrikamızı kurduk. Zamanla, modern ve yüksek teknolojiyle çalışan, gelişen, Türkiye’nin en büyük otomotiv firmalarının ihtiyaçlarına anında cevap verebilen lider bir firma haline geldik. 2004 yılı sonunda İstanbul-Hadımköy organize sanayi bölgesinde kurduğumuz toplam 25 bin metrekarelik kapalı fabrika binasıyla müşteri ihtiyaçlarına sıkıca kenetlendik ve aynı yerde yeni 20 bin metrekarelik ikinci fabrikamızı kurduk.
Ürün çe­şit­le­ri­niz ve bu ürün­le­rin özel­lik­le­ri ne­ler?
Yıldız Kalıp özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörü olmak üzere ihtiyaç duyan bütün firmalara saç metal şekillendirme kalıpları ve preslenmiş/kaynaklanmış saç parçalar üretiyor. Son dönemde 5-Eksenli CNC, optik ölçme cihazı, yeni robotlu pres hattı ve robotlu punta kaynak hatları projelerini başarıyla sonuçlandırdık. 2008 ve 2009 yılında Yıldız Kalıp Ar-Ge’si tarafından tasarlanarak, tamamı yine Yıldız Kalıp imalatı olan 1 adet 2.250 ton, 1 adet 2.000 ton, 1 adet 400 ton alıştırma ve 2 adet 400 ton hidrolik presler ve geleceği düşünerek büyük boyutlu ve hareketli tablalar yardımıyla daha önce yurtdışında basılan birçok büyük şasi parçasının üretimini gerçekleştirdik.
Ka­lıp üre­ti­mi yap­tığınız glo­bal fir­ma­lar var mı?
Yıldız Kalıp, tüm üretimini yerli firmalar aracığıyla global firmalara satıyor. Saç parça üretiminde iç piyasada Otosan fabrikasıyla Ford grubuna, Tofaş fabrikasıyla Fiat grubuna, Eski Profilo Çerkezköy fabrikasıyla Bosch-Siemens Hausgeraete grubuna, Mercedes Hoşdere otobüs ve Aksaray kamyon fabrikalarıyla Mercedes-Benz grubuna, Alarko fabrikasıyla Carrier grubuna üretim yapıyoruz. İhracatla da doğrudan Thyssen-Krupp İngiltere, Ford İngiltere, Bosch-Siemens Yunanistan, Evobüs Bohemia Çek Cumhuriyeti fabrikalarına sevkiyat yapmaktayız. Kalıp üretiminde ise direkt ve dolaylı olarak Thyssen Krupp, VW, Opel, Mercedes-Benz, Laepple, Porsche, BMW, KWD, Ford, Matrici, Voestalpine, Techno Sarl gibi global firmalara üretimimiz sürüyor.
Dün­ya ka­lıp sek­tö­rüy­le kar­şılaştır­dığımız­da Tür­ki­ye’de sek­tör han­gi ko­num­da?
Avrupa ülkelerinde neredeyse 2008 yılından itibaren kendini hissettirmeye başlamış olan kriz, maliyetleri her geçen gün artan bu ülkeleri arayış içerisine itti. Önceleri çözümü uzaklarda, Çin gibi düşük maliyetli ülkelerde arayan Avrupalı firmalar yaşadıkları kalite, temin, iletişim ve ulaşım sorunları nedeniyle daha yakın ülkelerde arayışa başladılar. Bu ülkeler de Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz